| RefreshMedia a întrebat:

Ce trebuie sa fac pentru a proteja o idee de afacere in domeniul publicitati? Unde se inregistreaza si ce acte trebuiesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la OSIM si inregistreaza ideea pentru a fi protejata. Citeste legea 64/1991, republicata in 2007, o gasesti si pe site-ul oficial al OSIM. Numai bine!

4 răspunsuri:
| rety a răspuns:

1000 de euro? ai innebunit?

| Originalone a răspuns:

Mergi iti faci o autorizatie pentru ati deschide o firma.
O inregistrezi la finante firma.
Trebe ceva bani acolo si aprobata.
Trebe contract casa,buletin, treci pe numele tau, mai multe acolo.
Ai mult de umblat pana termini.
Cam 1000 de euro te costa, mai dai si ceva mita sa iesi mai repede sa nu stai la coada, adica sa astepti cu saptamanile pana iti aproba actele.

| RefreshMedia explică (pentru Originalone):

Asta legat de SRL stiu,eu poate am gresti ma refer la protejarea unei idei, proiect.La noi in tara nu exista sa spunem ca eu la anul demarez.Cum fac ca nici o alta firma din domeniul publcitati sa nu abordeze nisa respectiva produsul servicul, doar cu aceptul meu.Deci e vorba de osim cred nu stiu si am mai citi acum ceva de plicul cu idei.dar care nu iti ofera mari garanti

| tsigalkoro a răspuns (pentru RefreshMedia):

Asa este, am incercat si eu acum ceva timp sa fac ceva de genul, dar o idee nu se poate inregistra. Am discutat cu diverse firme specializate in proprietate intelectuala dar nimic, pana am ajuns sa imi inregistrez o marca care sa imi protejeze intr-un fel ceea ce fac, vb cu firma Nomenius si poate te sfatuiesc ei, asta daca se poate si in cazul tau - depinde de ce vrei sa faci. http://nomenius.ro/. Mult noroc