| Kr5 a întrebat:

Ce trebuie sa faca un agent de vanzari? eu am 19 ani si vreau sa ma angajez ca agent de vanzari am vazut ca se castiga binisor pentru varsta mea e chiar foarte bine si nu stiu exact cu ce trebuie sa te ocupi ce trebuie sa faci

1 răspuns:
| Λησηумσцѕ a răspuns:

In primul rand trebuie sa fi un bun cunoscator al serviciilor pe care le oferi, pe care le promoveazi si pe care le vinzi celor din jur. Nu e de ajuns sa lauzi la infinit un produs sau o companie pentru a vinde ceva, trebuie sa crezi in primul rand tu in ceea ce oferi si sa te convingi mai intai pe tine insati ca ceea ce intentionezi sa oferi altora reprezinta servicii de buna calitate.
Daca tu esti foarte increzator in afacerea pentru care lupti si pe care o reprezinti, asa vor fi si clientii tai, care se vor arata incantati de oferta si vor vrea sa cumpere de la tine.
Un agent bun de vanzari trebuie sa stie cand sa insiste, cand sa aiba rabdare si cand sa negocieze. Daca vrei sa vinzi serviciile firmei tale si sa iesi in profit, va trebui sa ai foarte multa rabdare si sa incerci sa-ti convingi clientii de calitatea serviciilor tale. Daca vrei pur si simplu sa vinzi si lasi in jos foarte mult, clientii isi pot imagina ca ceva este in neregula si este posibil sa renunte la ideea de a colabora cu compania la care lucrezi.
Incearca sa-ti pastrezi diplomatia, cu clientii care te vor refuza uneori in mod urat si rabdarea cu cei care nu ti-au dat inca un raspuns referitor la oferta ta.
De asemenea, tinuta ta si punctualitatea spun foarte multe despre tine. Daca vrei sa faci o impresie buna celor cu care vrei sa colaborezi, trebuie sa adopti o tinuta office si sa ajungi intotdeauna la timp sau chiar cu 5 minute mai devreme. Nu este deloc profi sa te lasi asteptat si sa ii incurci pe cei din jur, mai ales cand interesul este al tau, si anume sa ai rezultate cat mai notabile.
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!