| Manea_Cristi-ionut_1982 a întrebat:

Ce trebuie să îndeplineasc sa achiziționez marfă direct de la producător
Menționez că am 2 magazine și vreau să îl deschid pe al 3 lea.
Pana acum luam de la distribuitor

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa este trebuie sa-i abordezi direct, doar ca sunt producatori care vind numai distribuitorilor, nu toti dar asa fac multi, deci cel mai indicat este sa mergi la fabrici si sa-i intrebi direct pe ei sau daca au site pe net sa nu te deplasezi intri si pui acolo intrebari. Uneori nu merita sa cumperi direct de la producator ca au preturi mai mari decat de la distribuitori.Dar normal intrebi intai, vezi ce preturi au si dupa stii de unde sa cumperi.Pretu difera in fctie de cantitaile cumparate. Distribuitorii cumpa cantitati industriala deci sigur tu nu poti lua la pretu alora de la fabrica, asa sta situatia asa se lucreaza.

| cristimihailov a răspuns:

Pai ar trebui sa il abordezi direct. Este posibil ca distribuitorul sa aiba contract preferential cu producatorul. Dar poti sa incerci.

| TrăieşteClipa a răspuns:

In domeniul meu producatorii au preturi mai mari decat distribuitorii.
Doar daca cumpar in cantitati foarte mari preturile se pot negocia probabil, deoarece un producator serios isi respecta distribuitorii.