| mariusluisa a întrebat:

Cu ce animal imi scot un profit mai mare cu vaci, cu porci, cu oi sau cu gaini? am 5mii de euro si vreau sa cumpar ceva animale sa scot un profit buneu ma gandesc ca as reusi cu vacile, astept raspunsurile voastre funda

6 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Pai eu cred ca cu porci.
Deoarece o scroafa face 12 purcei ce-l putin,cresterea lor nu este chiar asa dificila(ma refer la mancare) apoi se pot vinde destul de bine,deci este o afacere rentabila,m-am gandit si eu mult timp la asta si inca ma gandesc.
Mai este rentabil cu oi pentru ca avantaj lapte si miei pentru paste, dar profitul nu este asa mare decat daca ai foarte multe.
Gaini este foarte buna afacerea dar daca sunt gaini de rasa, se vand destul de scump.
Oricum eu recomand porci si gaini.
Eu sa am bani asta as face.

| spotlight a răspuns:

Crede-ma caci cu astea nu vei avea un profit foarte mare eu iti propun sa-ti cumperi pauni un paun adult ajunge si la 1000 de euro in functie de specie si tu iti poti cumpara 3 femele si 1 mascul sunt foarte busor de ingrijit ca si niste curcani, dar existasi mai ieftini cu 250 euro unul iti cumperi de care vrei.Pa

| hotza a răspuns:

Doamne auzi tu sa investesti 5000 de E in animale...gandeste-te ca pe langa profit ai de investit in primul rand trebuie sa creezi conditii doar nu cumperi 50 de porci (vorba vine) si ii tii in pom trebuie sa ai conditii igienico-sanitare chiar daca sunt animale.Gandeste-te cum ar fi sa manance un sobolan asta ar insemna pierdere totala profit 0 deci iesi in paguba cu 50 de capete porcine (din cate stiu salmonela se transmite)...de ce nu incerci cu o mica fabricuta de paine pentru inceput si alaturi o covrigarie eu zic ca intr-adevar ti-ar fi greu la inceput dar profitul nu ar intarzia sa apara

| albertosme98 a răspuns:

Si eu zic la fel.cu vacile

| johnd a răspuns:

Iepurii! dar trebuie sa ai cateva restaurante unde sa-i dai. se inmultesc repede si nu sunt pretentiosi deloc. succes!