| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce se ocupă mai exact o firmă de modelling? (Poate lasă informații cineva care chiar lucrează acolo.)

Poate fi o firmă de modelling, o firmă pe acțiuni?

Firmele de modelling, lucrează în parteneriat cu alte firme? Adică poate depinde ea de firma de pantofi x sau firma de haine y sau de firma de make-up z? De asemenea ea le poate promova pe acele firme prin mersul la prezentări și participând modelul firmei cu haina/rujul/pantoful x?

Firmele de modelling se ocupă doar cu crearea unui model sau ei participă și la evenimente cu modelele lor?

Mă interesează și o carte sau orice în această direcție (firmele de modelling).

Și încă o întrebare. Poate exista în firmele de modelling (evident în afară de modele) condiția ca oamenii/angajații să aibă un anume tipar de frumusețe?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Toate intrebarile de mai sus sunt cu raspuns implicit daca le aplici unei oricare alta categorie de activitate in cadrul unei firme. ORICE firma se ocupa cu ceea ce e mentionat in codul CAEN, lucreaza in parteneriat cu alte firme, termenul de parteneriat acoperind o gama larga de activitati, si desigur ca poate avea standarde la angajare/pentru mentinerea unui angajat in firma.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, mulțumesc! happy
Ce este acest cod CAEN? Acum nu mă interesează nici informații strict legale, ci informații da, concrete despre firmele de modelling, dar totuși informații care să sune plauzibil. Mă interesează pentru a crea o firmă plauzibilă într-un roman. Deci răspunsuri mai plauzibile sună mult mai bine, decât răspunsuri pur legale. happy
Dar chiar aș dori să aflu niște informații mai amănunțite.
Măcar există vreo carte despre așa ceva, îmi poate recomanda și mie o carte sau există podcasturi cu oameni care lucră în acest domeniu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

E un cod care se atribuie unei firme la infiintare si desemneaza domeniul de activitate. Poti avea un cod primar si altele secundare. https://www.coduricaen.ro/ Nu cred ca intereseaza pe nimeni sa citeasca intr-un roman generalist despre coduri CAEN.;)

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta da, ai dreptate. laughing
Eu oricum sunt doar interesetă cum se lucră efectiv, concret într-o firmă de modelling și cum și ce fel se manageriază o firmă pe acțiuni. happy
Oricum totul mă interesează doar cât să creez eu firma cât mai fidel cu realitatea și sincer, da, chiar s-o creez, fictiv, vorbind, dar trebuie să o creez, pentru că toată acțiunea s-ar întâmpla acolo. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aspectele juridice si contabile ale functionarii firmei sunt irelevante. Plaseaza un administrator/patron si o gagica bisexuala lunga in craci care recruteaza modele si si-o trage cu seful care e casatorit si are 3 copii, si aia e.

| blackann a răspuns:

De ce ti pasa?!