| SingleForOne a întrebat:

Cum creezi o cerere pentru furnizorii de servicii telefonice (Orange, de exemplu)? Pentru că nu cred că ei ar băga în seamă pe cineva care merge într-un magazin spunând "nu mai vreau serviciile astea, vreau să creez o cerere cu servicii mai bune" (bazându-ne pe ideea de "cerere și ofertă", clienții cer anumite lucruri, iar companiile oferă serviciile)

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate negocia contractul (nou sau modificare) la fiecare furnizor, dar trebuie sa stii ce- si cum sa le ceri.
Deoarece interesul vanzatorului este sa vanda servicii in valoare totala cat mai mare, ei nu-ti vor oferi niciodata pachetele ieftine (doar daca le ceri expres).

Eu am mai multe abonamente, la mai multe retele telefonice. La unul din retele am un numar folosit doar pentru telefonie (fara internet), dar care trebuie sa aiba acoperire aproape orinde in tara. Pentru acesta este suficient un telefon cu butoane, care functioneaza bine in banda 2G.
La expirarea ultimului contract, mi s-a comunicat ca trebuie sa fac unul nou. Buuun. Mi s-a oferit "ceea mai ieftina promotie", de 12 euro, care cuprindea inclusiv internet de N gigabaiti, plus si un telefon nou, "destept" pentru internet, rata caruia mai adauga inca 14 euro lunar, pentru 2 ani. Evident, am refuzat "super-oferta" si le-am cerut doar un pachet simplu de telefonie, pura. Vanzatorul mi-a raspuns ca, asa ceva nu se poate, nu exista asemenea pachet. Cunoscand persoane care platesc abonamente doar de telefonie (7-8 euro), a treia zi m-am intors la caseria firmei, solicitand abonament de telefonie cu 5 euro. A venit si raspunsul: de 5 euro nu mai au abonament, dar pot sa-mi ofere de 6 euro (!), care contine minute si SMS nationale nelimitate, un numar mare de minute internationale, roaming, dar si un pachet de internet (suficient pentru comunicare mail si chat).
Am ales si am incheiat acel contract pentru 2 ani, economisind lunar cate 20 euro, adica 480 euro in cei 2 ani! Cu aceasta diferenta ma voi duce undeva vara aceasta.winking

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am reusit sa obtin o oferta mai buna (pentru cineva ca eu sunt la DIGI) sunand la Bucuresti de pe telefonul lui. Nu mai stiu la ce numar am sunat atunci! Cred ca la numarul 300! Acea oferta nu era pe site-ul lor si m-am mirat. Mi s-a spus ca el fiind la centru are dreptul sa faca niste reduceri fata de cei din teritoriu. Altfel, daca esti din Bucuresti) te poti duce la o reprezentanta mai importanta si vorbesti cu un angajat.

| NunuNini a răspuns:

Ba poti sa te duci intr-un magazin. Dar cum ti se spune mai sus, iti dau doar ofertele lor. Ce spune Salontanul, mi s-a oferit si mie. Dar mereu fac oferte "generoase" care tie de fapt iti sunt inutile.

| tpUuUuUuUuU a răspuns:

Mergi si zici ca vrei abonament mai scump

| SingleForOne explică (pentru tpUuUuUuUuU):

Din ofertele lor, dar să fie oferta după cererea mea.

| tpUuUuUuUuU a răspuns (pentru SingleForOne):

Nu tu faci oferta, te supui la ce ofera ei

| SingleForOne explică (pentru tpUuUuUuUuU):

Nu eu fac oferta, eu fac cererea, eventual fiind cel care plătește.

| tpUuUuUuUuU a răspuns (pentru SingleForOne):

Bine, plateste