| RalucutzaFarmer a întrebat:

Cum sa economisesc bani daca imi place sa cheltuiesc?

Răspuns Câştigător
| comansorin a răspuns:

Ceri in fiecare zi mamei tale cate un leu si nu-i cheltui, te abtii si tu ca nu esti prea infometata la scoala ca poti sa mananci cornu si laptele! ca de ex eu nu primesc nici un ban de la mama la scoala dar nici cornu si laptele nu-l mananc! si vorba aia dao draq de treaba ca eu am si 6 ore si mi se lungeste urechile dar totusi ma abtin si sti cum fac? cand strang o anumita suma de bani o pun pe mama sa se duca la banca sa-i puna intr-un cont si gata! Avand in vedere ca eu sunt vecin cu banca transilvaniei e usor! Ok sper ca te-am ajutat! daca nu-s demn de funtita da-mi macar un vot folositor sau amuzant plz!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasi cheltuielile si aduni bani, eu de cand nu mai am prieteni am ocazia sa strang bani cu usurinta si e mult mai bine asa.

| CamyMe a răspuns (pentru mgtow):

Nici fara prieteni nu e bine. Prietenii adevarati nu te pun sa chetui sau nu se supara atunci cand nu te duci tu cu ei din motive financiare. Prieteni poti avea si daca ai sau nu bani.

| mgtow a răspuns (pentru CamyMe):

Stiu dar daca ieseam cu ei mai mancam ceva si nu puteam sa stau fara sa imi cumpar nimic.

| ROB3RT89 a răspuns:

Din toti bani pui si tu macar 10% deoparte! Si mie imi place sa cheltuiesc mult, mai ales in weekend cand ies in oras.Dar pun macar 100-150 ron pe luna doparte.Nu e mult dar se cunosate in 2-3 anihappy

| Lex169 a răspuns:

Ia-ti mai putini bani la tine.

| taur77 a răspuns:

Eu cand primesc bani de la parinti 50% ii pun deoparte iar restul ii cheltui in asa fel sa imi ajunga toata luna.Bafta!

| CamyMe a răspuns:

Hmmm...buna intrebare! Aici ar cam fi o varianta buna de incercat zic eu, ca si mie una imi place sa cheltui. La mine da rezultate. Uite ce zic eu sa faci: Din fiecare suma pe care o ai, de cheltuit, pune deoparte o mica parte. De exemplu, ai sa zicem acum 100 ron, poti sa iti opresti 10 ron din ei, sa ii pui undeva sa nu umbli la ei orice ar fi. Iti propui o data sau o perioada de timp pana cand sa nu umbli in "economii" si pana nu trece acel timp chiar sa nu umbli la ei. Sau ii poti da cuiva sa tii tina daca nu te simti in stare sa nu intri in ei. happy Asta mai fac si eu, doar ca eu o gentuta in care ii tin, si asa am inceput sa strang si eu un ban pe ban. Astept o parere din partea ta.winking