| Artemis_2739 a întrebat:

Cum si-au revenit statele ce, de-a lungul timpului au fost in incapacitate de plata?

2 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Consider ca daca am avea oameni competenti care nu si ar urmari interesele lor si nu ar tine de scaun. nu ar umili nici o patura sociala. profesori medici. chiar bugetari. si am pune umarul toti. ar fi ok. Aplicarea LEGII 18 ar fi ff bine si multe altele .restul.no comment Cel bogat nu i pasa de cei multi multi saraci. deci asta e ROMANIA si asta e Presedintele cu care defilam. lipseste TEPES el sigur ne ar pune la zid si ne ar rezolva multele pb

| Alexandru a răspuns:

Germania a fost mai inventiva. A platit despagubirea de razboi catre Franta cu... un alt razboi. De atunci si convertibilitatea aurului, pe langa faptul ca pierdusera chiar si Alsacia si Lorena
Celelalte state si-au revenit prin cinstituirea unor consilii de ajutor economic ( si reciproc) care a vizat si Romania ( CAER constituit in 1949 la care au aderat mai multe state Vietnam, Cuba sau Yugoslavia.
Cele din vestul Europei si-au revenit prin constituirea Berd-ului, si prin numeroase tratate(cel mai important fiind ce de la Maastricht)
Ar fi mult mai multe de spus despre acest aspect.Toate bune