| anonim_4396 a întrebat:

Cum sta treaba cu conturile de economii? Pot depune si scoate bani cand vreau? Orice suma? Banca iti ia ceva tarif lunar sau e complet gratis? Salariul poate intra intr-un astfel de cont? Poti face cumparaturi cu cardul?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de contul de economii. La unele poti depune și scoate când vrei la altele nu. Se plătesc comisioane de administrare, depinde de la banca la banca.
De obicei salariile întra în conturi curente cărora li se atașează cardul. La conturile de economii nu știu sa se atașeze card

| Donsavas a răspuns:

Nu sunt gratuite conturile de economii însă se plătește lunar o sumă relativ mică. Ai un card si pot scoate bani la orice oră doar ca se depun doar in timpul programului de lucru. De economisit merita sa economisești întotdeauna si sa i strângi. Iti poti lua o cutie cu lacat si sa i ascunzi. Ii duci cand se strâng mai multi.