| Anonymus20201988 a întrebat:

Dacă ai firma poti vinde o casa la negru sau ești obligat sa vinzi pe numele firmei sa aiba statul ce luat din bani?

10 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Pai casa este pe numele tau sau este trecuta pe numele firmei? Cat timp casa este pe persoana fizica, nu are nici o treaba faptul ca esti tu administratorul unei firme.

| Anonymus20201988 explică (pentru siriusblack98):

Ma referam ca dacă pot construi casa și sa vând și sa construiesc alta casa o afacere imobiliara mai exact îmi trebuie firma s au pot sa continui ca persoana fizica fara as vi verificat de anaf

| siriusblack98 a răspuns (pentru Anonymus20201988):

Ah, alta treaba atunci. La un asemenea business iti trebuie intr-adevar un SRL ca sa poti functiona legal, nu merge ca si persoana fizica.

| Anonimul151 a răspuns:

Vinzi casa pe firma, doar dacă ai cumpărat o pe firma. Dacă ai cumpărat o pe persoană fizică, atunci nu ai treaba cu firma.

O vinzi cu contract de vânzare - cumparare și cu restul actelor necesare. Întreabă un notar / avocat.

| Dragobeta a răspuns:

Cum sa vinzi o casa la negru? Daca nu este inscrisa in CF nu poti vinde.

| KovacsB a răspuns:

Daca casa este a firmei o vinde firma. Daca casa este pe numele tau o vinzi tu fara nicio legatura cu firma.

| Anonymus20201988 explică (pentru KovacsB):

Vreau sa spun ca dacă vind o casa am bani fac alta și tot vind casii sunt suspect la anaf sau sunt obligat sa ai o firma pentru acest lucru?

| KovacsB a răspuns (pentru Anonymus20201988):

Pana nu te cauta, nu trebuie sa-ti faci griji.Amenzile ca persoana fizica sunt de 10 ori mai mici decat daca ai firma.

| suntserios a răspuns (pentru Anonymus20201988):

In primul rand la orice vânzare de imobil vei plati impozit pe suma. Tranzacțiile de fac prin notar și banca și nu poți scăpa de taxe.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Poti vinde o casa chiar si la alb sau la gri, dupa caz, nu doar la negru