| Br3tanicu a întrebat:

Daca raman pe primul semestru la o materie pierd banii de liceu? ajutati-ma va rog

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ajutorul nu se sisteaza pentru corigenta pe un semestru.
Conform Ordinului MECT nr. 4839/2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  ART.3.(1) Sprijinul financiar prevăzut în cadrul Programului naţional de protecţie socială "Bani de liceu" se acordă lunar, în cuantum de 180 lei pe lună, la începutul anului şcolar, pe perioada cursurilor şcolare, inclusiv pe timpul pregătirii şi susţinerii examenului de bacalaureat sau de diplomă şi pe perioada practicii în producţie.
  (2) Sprijinul financiar se sistează în următoarele situaţii:
  - elevul absentează nejustificat minimum 20 de ore, la diferite discipline de învăţământ;
  - elevul a fost eliminat de la cursuri pe o perioadă de 3-5 zile, conform prevederilor art. 108 alin. (2) lit. e) din Regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării nr. 4.747/2001;
  - elevul a obţinut sub nota 7 la purtare;
  - elevul nu mai frecventează cursurile unităţii de învăţământ sau a fost exmatriculat."

| Anna0111 a răspuns:

Wtf? cine ti-a zis prostia asta? straight face

| Spiru_Adrian_1979 a răspuns:

Oooooooo! Nuuuuuu! Nu ti se intampla asa stai linistit.