| matrix100 a întrebat:

De ce atunci cand vrei sa cumperi o casa si daca platesti bani cash este un pret iar daca vrei sa faci credit la banca pentru casa respectiva pretul creste cu un procent? Vanzatorul oricum isi primeste banii. Care este explicatia? Multumesc si funda

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Vanzatorul doreste ca sa primeasca banii cash, iar daca tu faci imprumut la banca pentru casa respectiva, atunci suma ceruta de proprietar se va transfera pe un cont bancar. Daca vanzatorul va dori sa scoata acei bani de la banca, atunci el va trebui sa plateasca comisionul bancii, si in felul acesta, omul va avea in mana o suma de bani mai mica decat cea ceruta. Iata de ce el mareste cu un procent, sau chiar mai multe, pretul de vanzare.

1 răspuns:
| Basa_Eduard_1987 a răspuns:

Cash este o varianta nesigura a cumpararii unei case. Cumpararea prin credit creste suma pentru obiect. Daca crezi ca nu este corect poti sa zici lucrul asta la cumparare si vei da cu un procent in minus. Asa am cumparat eu casa.