| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

De ce EURO este mai folosită ca GBP? Chiar daca EURO are valoarea mai mică față de GBP?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta valoarea lirei sterline (GBP) deoarece aceea se foloseste doar pe teritoriul Angliei, cum leul (RON) se foloseste doar pe teritoriul Romaniei.
Euro in schimb, se foloseste in TOATA EUROPA, fiind moneda universala de plata, pentru toate tarile europene.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar ai pus intrebarea asta?

| vmalex21 a răspuns:

Daca ai da si tu un simplu search pe google ai intelege? Zona Euro are 19 membrii pe cand lira e folosita numai in UK care de la început a refuzat Euro ca moneda alături de Danemarca.Restul tarilor UE sunt obligate prin tratate sa adopte Euro la un moment dat.Pe aceeasi logica te poti întreba de ce dolarul este folosit pe plan mondial in locul Euro?

| iKireS a răspuns:

Pentru ca Moneda Euro este folosita in mai multe tari, Germania, Irlanda, Franta, Italia, Spania etc. in timp ce Lira este folosita doar in UK.

| Dalmore a răspuns (pentru iKireS):

Irlanda e în UK.

| iKireS a răspuns (pentru Dalmore):

Irlanda de Nord e in UK, nu le confunda