| AlexT a întrebat:

De la ce varsta poate avea o persoana actiuni la bursa? E adevarat ca se poate de la 13 ani?

3 răspunsuri:
| bianca a răspuns:

Astia nu stiu cum sa ne taie alocatiile si tu vrei bursa?laughing

| Baton a răspuns:

Poate ca ai voie de la 13 ani dar trebuie sa ai si bani pentru asta.
si nu nu este adevarat ca poti de la 13 ani.
varsta minima pentru semnarea unu contract este de 18 ani daca nu pot parintii tai sa cumpere pe numele tau sau ceva de genu.
oricum nu visa pe criza asta ca vei castiga bani cu ele pentru ca trebuie sa ai experienta multa in spate sa iti dai seama cum merge povestea cu actiunile la bursa.
si cum doar cele mai bune companii sunt listate pe bursa romaneasca nu cred ca iti permiti sa cumperi nici o actiune.sa nu mai vb despre bursele straine tongue
asa ca sfatul meu e sa te duci la scoala si sa lasi balta povestile astea ca nu sunt de tine.
invata pentru scoala si apoi fa ce vrei cu banii din salariul pe care il castigi tu cu spatele, creierii si mainile tale.

| JaJe a răspuns:

Nu, trebuie sa ai minim 18 ani impliniti