| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Din ce cauza nu se mai fabrica bancnota de 500 de EURO?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca e greu de schimbat si nu vor so mai produca. Doar bancile schimba, dar omul de rand prefera de 50 - 100 - 200€

| sierra1 a răspuns:

Zice aici exact de ce (apropo, se zice că nu se mai TIPĂRȘTE)

https://economie.hotnews.ro/......ustria.htm

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă era cea mai falsificată, cu cele mai mari pagube pentru sistemul financiar.

| NLS a răspuns:

Și mai ales, în afara de ce a zis colegul:
Nu mai e nevoie de ea,
Căci tranzacțiile mai mari se fac prin transfer bancar.

| PainTech a răspuns:

Suntem prea saraci. Glumesc.

Nu e chiar asa de utila (ca trebuie sa schimbi), tranzactiile mari se fac online si era cea mai folosita la chestii ilegale : "Măsura este menită să combată finanțările de acțiuni teroriste și plata muncii la negru."

Acum nu stiu cat de eficienta e metoda asta. Cand te gandesti la cum sa opresti munca la negru si terorismul nu iti vine nici in ruptul capului ideea sa nu mai produci bani. In fine, asta e decizia Bancii Centrale Europene.

| RKBlue a răspuns:

Imagineaza-ti ca mergi la magazinul din colt cu o bancnota de 500 de lei.
Nu e nevoie sa zic nimic mai mult...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Cu 50 a fost teroare, dar cu 500.

| christall a răspuns:

Este o încercare de reducere a activităţilor ilicite în care se utilizează această bancnotă. Bancnotele mari facilitează finanţarea terorismului si a altor fapte grave.