| JucanTeodoraDelia a întrebat:

După ce curs de la BNR trebuie să achit mașina în lei…dau de un curs mai mic de cel care mi-a zis vânzătorul aproximativ 5.02 la euro? Unde găsesc?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, firmele calculeaza la cursul maxim a anului precedent platii (in acest caz: 5.02 lei), la care se adauga si TVA.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Da, ca sa te arde de 2 ori, odata prin adaosul pe care il pun fata de pretul de achizitie al masinii (cel de vanzare de la poarta fabricii sa zic asa) care nu era nicidecum pretul ei de "Revanzare" si inca o data te "ard" din jonglarea cursului valutar, nota bene

pe mine la masinile asiatice m-au ars mai urat decat te ard bmw sau audi, ca alea din japonia trec prin mai multe "mariri" pana sunt vandute de reprezentante in ro

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

Peste tot este asa.
La TV am vazut ca, taranul nu reusea sa-si vanda varza cu 0.20 lei/kg la "en-gros"-istii autohtoni, iar la piata se vindea cu 3 lei kilogamul.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

De ce scrii prostii?
Toate facturile in valuta se achita la cursul BNR din ziua platii.

| JucanTeodoraDelia explică (pentru Simpatic):

Atunci de ce mai spun ca se face plata la cursul BNR de la ziua respectivă?

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Corect

| Simpatic a răspuns (pentru JucanTeodoraDelia):

Asa stiam si eu ca in ziua respectiva a tranzactiei se ia cursul valutar al bancii cu care societatile colaboreaza
daca in ziua respectiva nu era 5.02 lei cursul euro ai putea sa ii intrebi de sanatate

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

NU totdeauna!
Am in fata mea o factura de telefonie mobila, conform unui contract de "N" euro lunar.
Pe factura scrie: "Curs de schimb: 5, 0693 lei/euro, conform prevederilor din Clauze Contractuale de Baza."
E drept ca, este vorba de doar cativa lei difereta fata de cursul BNR, dar in nici un caz nu este atat! Si nici nu-mi aminesc de un asemenea curs de schimb.
Deci, fiecare firma factureaza conform intereselor proprii.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Cand cumperi ceva care are pretul in euro... adica masina, casa se factureaza la cursul bnr.

Ce spui tu e vorba de plati recurente gen facura de telefonie sau mai stiu eu ce.

Confunzi lucrurile.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Asta depide si de clauzele contractuale, incheiate la cumparare.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Nu depinde de nicio clauza. E LEGE
ORDIN Nr. 1802 din 29 decembrie 2014 ‐ Partea I
pentru aprobarea Reglementărilor contabile privind situațiile financiare anuale individuale şi
situațiile financiare anuale consolidate

304. ‐ (1) Operațiunile privind încasările şi plățile în valută se înregistrează în contabilitate la
cursul de schimb valutar, comunicat de Banca Națională a României, de la data efectuării operațiunii
respective. În vederea asigurării unui tratament contabil unitar, prin curs de schimb de la data efectuării
operațiunii se înțelege cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României, din
ultima zi bancară anterioară operațiunii, disponibil ca informație la momentul efectuării operațiunii
(încasare, plată, emitere de documente).

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Asta e teoria!
Intreaba firmele de telefonie, ei de ce calculeaza altfel?