| adrianpetrican a întrebat:

Dupa ce isi dau seama cei de la adsense daca am dat click pe anunturile mele sau nu? dupa ip?

3 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Isi dau seama din 3 lucruri.
-Dupa IP
-Dupa Locatia si informati (firma la care ai net, orasul, Browser, etc).
-Dupa Sytemul de Operare.

Si da isi dau seama daca dai de mai multe ori pe acele anunturi.Ca Google Adsens isi da seama fiecare click (ca le monitorizeaza fiecare in parte).

| adrianpetrican explică (pentru DragomirMihail2020):

Si daca dau click pe alte anunturi are ceva? adica nu pe aceleasi anunturi

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru adrianpetrican):

Un lucru sa te lamuresc ca sa intelegi.
1 Daca dai click pe anunturi (maxim este de 5-10 ori pe Luna) pe fiecare dintre ele sau diferite.
2 Daca ai contract chiar tu cu Google Adsens nu uita ca ei pot vedea cate clickuri ai pe zi si daca vede ca numai tu dai click ori te baneaza ori iti sterg contul.

3 Trebuie sa ai multe clickuri pe acele anunturi ca-m in jur de 500-3500 click pe zi ca-m asa ca daca dai numai tu singur sau alti prieteni de ai tai desigur cei de la google stiu acest lucru si iti inchid contul.

4 Vezi ca iti monitorizeaza fiecare click si Ip si vede:
-Cutarescu are Ip 94.231.213.123 si a dat 100 click/zi
-Alanda are Ip 23.25.921.902 si a dat 50 click/zi

Ai inteles ei monitorizeaza fiecare click si Ip (chiar daca ai Ip dinamic nu te prea ajuta) ca tot incepe la inceput cu prefixul 94.231... ai inteles (Ti-am facut asa un exemplu). Chiar daca nu este pe zi sau saptamana acele clikuri si Ip se tot uita.
De asta zic ca poate afla anumite lucruri pe care nu le stii sau nu le banuiesti.
Ex:
Anunturile pe care le face anumite firme (TPU) castiga bine ca ei nu dau niciun click pe acele anunturi si se uita (saptamanal sau lunar) cat au castigat de pe acele anunturi facute de pe Google Adsens si atat.Ca stiu ca uni utilizatori mai dau click pe acele anunturi care apar.

PSbig grinaca dai click pe anunturile pe de la GoogleAdsens (te baga in baza de date) si te monitorizeaza de fiecare data cand dai click. Daca dai click pe alte anunturi nu le la Adsens este partea doua.

Aicea este in functie de incheierea contractului pe care l-ai facut cu Google Adsens (Ai mai multe detalii pe Termenii si Conditiile Contractuali).