| Adelyna06 a întrebat:

Din toamna o sa ma mut singura in apartamentul matusii mele si voiam totusi sa imi platesc eu apa, curentul si toate cele, asa ca as vrea sa ma angajez. O sa am 14 ani si jumatate. Am mai vazut si alti copii la Mc, Kfc, Starbucks, dar din cate stiu varsta minima de angajare este de 16 ani. Nu mai inteleg nimiclaughing lamuriti-ma!

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Singură la varsta ta? Parintii ce spun? Chiar daca te vei angaja desi nu vei gasi la varsta ta, banii nu-ti vor ajunge.

| Adelyna06 explică (pentru darrio2007):

Vreau sa imi platesc eu macar cateva dintre facturi, dar o sa primesc bani si de la ei.

| darrio2007 a răspuns (pentru Adelyna06):

M-an referit la varsta ta. Tu nici nu ai cum sa platesti, dintr-o alocatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, varsta legala e 16 ani

| Andreeush a răspuns:

Părinții tăi te lasă să te muți singură la vârsta asta?

| siriusblack98 a răspuns:

Pai hai ca ma mut si eu cu tine in apartament ca sa nu mai cumpar.Te cresc pana la 18 ani si de acolo mai vedem.Merge? big grin

| Adelyna06 explică (pentru siriusblack98):

Mama, glume de 2000

| siriusblack98 a răspuns (pentru Adelyna06):

2020*

| wildthing a răspuns:

Nu te angaja inca; cauta sa-ti termini studiile; mai tarziu, o sa-ti para rau daca nu o faci. Cu cat ai mai multe studii, cu atat mai multe porti iti vor fi deschise mai tarziu in viata.

| Adelyna06 explică (pentru wildthing):

Da, da, da. Vreau sa ma angajez part time incat sa ma pot duce si la scoala.

| wildthing a răspuns (pentru Adelyna06):

Nu te vei putea concentra asupra scolii si sa ai si rezultate bune, daca tu esti nevoita sa si muncesti.

| AdelinaC a răspuns:

Nu ai cum sa faci toate astea de pe acum, iar matusa nu ar trebui sa te lase sa stai singura, inca esti minora

| Adelyna06 explică (pentru AdelinaC):

Ma descurc singura. Pt ca eu nu am o relatie foarte buna cu parintii. Stau la mama insa eu imi fac mancare, eu imi spal hainele, daca am o problems ma descurc singura. Adica sunt deja oarecum obisnuita

| AndreiCiobanu59 a răspuns:

Buna Adelina! Eu am 15 ani si muncesc la o ferma din sat.Asta include 12 ore de munca si de muls vaci oi capre, de taiat porci de dat mancare la animale de iesit cu vacile pe camp... daca tu stai la oras e mai greu dar eu asta fac si imi e bine...cat despre tine poti sa fii babysitter sa plimbi caini, sa tai iarba si activitati din astea

| Asrian66 a răspuns:

Legal te poti angaja de la 16, dar poti si de la 15 cu acordul parintilor.