| anonim_4396 a întrebat:

La ce banca imi pot deschide un cont (fara salariu sau pensie...) si sa am comision 0 la orice fel de tranzactie (in Romania), la depunere si extragere bani, si nu mai mult de 5 lei/ luna taxa de administrare cont, plus aplicatie pe telefon? FUNDA pentru cel care ma ajuta! Multumesc!

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Vise, tovarase, vise! Nu exista asa ceva in Romania.

| Wr3nch a răspuns:

Omegalul, vrei cam multe pe bani putini. Ingg e singura fara comisioane dar numai daca iti faci card de salariu. Ce vrei tu cam greu gasesti, Cauta o banca cu comisioane okey (recomand BT) dar depinde de tine.

| Wr3nch a răspuns:

Wikipedia, editara de oricine cu sau fara cultura. Cea mai buna sursa laughing)

| ziftode a răspuns:

ING... NU AI NEVOIE DE SALARIU, cardul fara comisioane are niste conditii care sunt explicate la deschidere si care sunt (sau au fost acum un an cand aveam eu) sa depui in fiecare luna cel putin 700lei (aia e "impresia" de salariu... dar NU conteaza de unde depui, NU trebuie sa ai un salariu care sa se duca automat acolo sau altceva asemanator, poti sa ii depui pur si simplu la bancomat si sa ii scoti dupa aia daca iti trebuie, dar sa nu uiti sa depui odata pe luna, si sa faci cel putin o plata direct cu, cardul (poti sa cumperi o guma de 2lei de la minimarketul din colt)

| MuCelMic a răspuns (pentru ziftode):

Interesant... daca e asa cum spui tu. dificil dar interesant
dar la depunere si extragere, mai ales extragere, nu ma costa, nu?

| MuCelMic a răspuns (pentru ziftode):

Au si aplicatie pe telefon?

| MuCelMic a răspuns (pentru ziftode):

Dar la cumparaturile de pe site-uri straine? stii daca au comision?

| ziftode a răspuns (pentru MuCelMic):

Da, au aplicatie pe telefon care (surpriza) chiar stie sa scaneze coduri de bare de la facturi si apoi sa iti platesti factura, chiar am testat, si chiar a citit datele corect
in rest...
banca trebuie sa traiasca din ceva, nu exista banca care sa nu te taxeze la ceva mai devreme sau mai tarziu, asa ca, eu ti-am zis de ING pentru ca stiu ca sunt cei mai fara comisioane, vrei sa stii mai mult, da telefoane, trimite mail-uri, etc.

| HadesSs a răspuns:

Daca mai esti student/elev sunt carduri speciale la orice banca cu comisioane mici.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Https://www.avocatnet.ro/......ui.html.Ai aici niste reglementari mai recente. Fara o vizita la cateva banci nu vei afla raspunsul(poti incerca si pe site-urile bancilor).Cu aplicatia pe telefon(depinde ce intelegi prin asta) era ceva pe la BT. Oricum s-au schimbat multe anul asta pana acum, informatiile proaspete sunt greu de obtinut aici, dar poate ai noroc si are cineva un raspuns.