| Girly97 a întrebat:

Mama mea vrea sa vanda un pamant si dupa aceea ar vrea sa imi deschida MIE cont bancar, pe numele meu fara prezenta mea si mi-e teama ca ar vrea sa puna ceva la cale, cum ar fi sa imi interzica sa scot bani sau si mai rau, sa imi fure ea bani fara sa stiu. Este oare legal ce planuieste sa faca? Cine va avea acces? Ne tot contrazicem!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De legal, este legal. Mama ta poate face ce vrea cu pamantul daca este al ei in acte. Depozit (nu cont) pe numele tau nu poate deschide. Poate sa faca un depozit pe numele ei si te pune imputernicit dar trebuie sa fii prezenta acolo si sa semnezi actele. Daca esti majora poti scoate banii imediat si sa-ti faci un cont pe numele tau dar asta ar avea repercursiuni negative, ulterioare.

| KodrutZ a răspuns:

Ce pamint vinde? Alt pamint? E doar pamintul asta pe care stam pana la proba contrarie. A, nu "un pamant" ci "niste pamant". OK, am inteles. Cit pamint/unde/cu cit? Is curios ca ma interesa si pe mine sa iau o bucata ia preturile cam fac top-top dintr-o parte in alta. In locul tau as trage tare de mama sa mi-l lase mostenire, nu sa il vinda pe niste bani care vezi si tu in ce hal se devalorizeaza. Pamintul e investitie mai buna ca aurul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Parca era majora... caz in care nu are cum sa deschida un cont pe numele tau fara acordul tau

| johnnny123 a răspuns:

Inteleg ca esti majora.
Mama ta nu poate avea acces la conturile tale decat daca tu o numesti imputernicita.

Nu iti poate deschide un cont pe numele tau, si chiar daca ar putea sa-ti deschida un cont, ce bani ar putea sa fure din el daca tu nu ai pune bani acolo?

Nu inteleg exact care este problema de care te temi? Esti mostenitoarea vreunei averi si te temi sa nu ti-o fure mama vitrega, sau care este scenariul?

| iDarkness a răspuns:

Cel mai sigur este sa-l faci tu.

Cat despre mama ta. Na, daca te intelegi bine cu ea atunci sigur nu o sa iti "fure" banii. O zi buna!

| Girly97 explică (pentru iDarkness):

Banii o sa fie trecuti pe numele meu. Cine va avea acces la cont?

| iDarkness a răspuns:

Cont pe numele tau! Deci. Contul tau. Daca ai grija, bineinteles, nu vad de ce te-ar fura mama ta, atata timp cat investeste. Idk.

| reylongkungfu a răspuns:

Daca e al ei pamantul, care e problema?