| ShamelessQboy a întrebat:

Sunt intr-o dilema, poate nu ar trebui să îmi fac griji, oricum pentru cine are chef sa citească și să îmi zică o parere la subiect, apreciez!

Ma tot roade un gând, sau mai degrabă o intrebare pe care imi e jenă să o adresez persoanei potrivite adică iubitei, de teama sa nu o interpreteze gresit fiind vorba de bani.
Deși nu cred ca altcineva in afara de ea ar putea sa imi dea răspunsul corect, totuși ași dori să aud păreri.
Mai întâi, să vă spun cum stau lucrurile, pentru a înțelege dilema mea!
De mai bine de 2 ani, sunt intr-o relatie cu o fata, ea fiind copilul răsfățat care nu a dus lipsă de nimic pe parte financiară, cu mama româncă si tatăl neamț care s-au despărțit pe când ea era mică, a fost câștigată si crescută  de tata ca tutore principal, fiind singurul copil la ambii părinți tot timpul ă fost dorita de amândoi, mama ei luptând sa o câștige si tatăl ei sa nu o piardă! Tatăl ei are o situație materială foarte buna dar si mama ei care trăiește în Suedia unde si-a refăcut viața cu un afacerist bogat, mai au un băiat înfiat, soțul ei  neputând să facă copii.
Eu provin dintr-o familie modestă, am pornit de jos luptând din greu, câștigând totul prin eforturi proprii. Și cam in majoritatea relațiilor până la ea eu fiind cel pe care se baza aproape tot suportul material, nici nu ma plâng, am avut noroc de bani. Și nu puține au fost fostele care am vazut ca isi doreau să fie cu mine mai mult de dragul banilor, asa ca am ramas cu un fel de teama care ma face sa fiu oarecum precaut.
Acum lucrurile stand in felul urmator; cam de la începutul relației, ea a cam pus la comun tot ce e al ei, chiar a facut un cont comun unde își pune bani si are mulți! Eu in acelasi timp având alte conturi separate la care ea nu are acces, stie asta dar niciodată nu s-a arătat interesată de banii mei, părinții ei fiind aceia care-i alimentează regulat contul, pe o parte tatăl ei care are  si o afacere pe numele ei si tot profitul il trimite in cont, pe alta parte vad ca si mama ei îi face regulat transferuri eu nu am contribuit aproape deloc la cel cont si vad ca toate cheltuielile comune le face din contul acesta!
Recent m-am gândit sa-i fac si eu o surpriză sa achiziționez eu vacanță de crăciun, deci, am intfebat-o discret cam unde cum si-ar dori sa petrecem sărbătorile, dar până sa apuc eu sa mai caut sa achizitionez un pachet de vacanță, m-am trezit ca deja iar ă facut-o ea!
Si daca ar fi doar asta, pe deasupra cum afla ca imi place ceva se si grăbește să îmi cumpere, eu nu mai am loc sa-i iau nimic, până aflu eu ce-i place ea deja are lucrul acela!
Uneori ma simt chiar penibil!
Dacă stau si ma gandesc bine, efectiv nu mai apuc sa contribui financiar cu nimic. La început ma cam gadila ideea asta, dupa atata vreme când cu eram acela care plătea tot, acum cineva ma întreține pe mine. Dar acum chestia asta a cam început să mă puna pe gânduri.
Oare ce o fi gândind fata asta despre mine?
Sincer, nici pe departe nu a fost intenția mea sa se întâmple așa doar ca nu mi-am batut capul prea mult fiind o chestie noua in care cumva m-am complăcut!
O altă întrebare este, oare până când?
Oare, ce gândește o fata care face asta pentru un băiat?
Oare, chestia asta ne va afecta relatia pe viitor?
Ea ca persoana are o mentalitate diferită față de majoritatea si chiar fata de mine, libertatea este singura chestie de care nu permite nimănui să se atingă cu toate ca uneori mi se pare ca nu pune pret pe viata ei fiind foarte extremistă sa zic așa, de la sărutul cu parasuta de la cea mai mare înălțime posibilă până la scufundării subagvatice periculoase. Uneori mi se face inima cat un purice de teama sa nu i se întâmple ceva, eu fiind genul de om mai precaut!
Deși vrea sa-i fiu totdeauna alături, face tot ce-i trece prin cap fără să mă asculte sau  să ia in calcul riscurile.

15 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu esti tu ala care spuneai ca iubita ta se culca cu toti, sau cu cinei place? Paraca tu erai ala, sper sa nu ma insel, daca ma insel scuze.Deci iubita ta face ce doreste,tu contezi mai putin,ea este sefu,iar daca tu cumva incerci sa spui ceva s-ar putea sa ramai cu ochii in soare.laughing Cin stie de ce te tine pe tine o femeie genu asta.Un tip care face bani ce n-are ce face cu ei nu sta pe TPU sa fim sereiosi laughing ca asa spui ai conturi destule ce le alimentzi intruna, ea afaceri de conturile dau pe afara, cam asta se intelege, deci ori cauti sa te lauzi, ori nu stiu ce incerci sa afli pe aici. Dara ca o femeie cu atata banet sa se uite la tine ar trebui sa fii barbatu fatal, mortal laughing daca intelegi ce zic.Deci intrebarea mea -esti cumva barbatu mortal? O femeie cu atata banet indiferent cum ar arata sar uita doara la un barbat care arata f bine fizic si sa aiba si cei face. Daca esti un tip normal atunci doara te lauzi pe aici.Si chestia aia cu iubita ta care se culca si cu altii si tu stii bine asta tu esti sau am gresit eu?

| ShamelessQboy explică (pentru relian):

Asta e parerea ta!
De ce intru eu pe TPU, nu sùnt in tara de multă vreme, asa mai vad si eu care este parerea romanilor plus, pur si simplu am mult timp liber in timpul jobului!
Nu stiu ce crezi tu, în ce te-ai schimba si ce ai face daca ai avea bani mai mulți, însă eu unul am sa vad ce am sa mai fac când am sa ma plictisesc de ceia ce fac, deocamdată nu m-am plictisit.
Cat despre iubita mea, imi dau seama ca tu esti obisnuit cu alte standarde de mentalitate și asta iti justifica opinia, poate ar fi cazul sa mai cunosti si altfel de oameni, mai putin stresați de ziua de mâine, nu-i atât de important unde esti ct de important este ceia ce faci acolo unde esti.

| anonimg a răspuns:

Unde gasesc si eu o fata care sa ma intretina? :)

Lasand gluma la o parte, eu cred ca este devreme pentru acel "cont comun". Acesta ar trebui sa existe din ziua casatoriei -sau inainte, doar daca exista planuri pentru casatorie (adica sa fi fost logoditi).
Sfatul meu este ca sa fii precaut si sa nu cazi in ispita de a fi intretinut, pentru ca se poate cadea foarte usor. Daca ii face placere sa iti cumpere lucruri sau sa pregateasca vacantele, eu nu zic ca este rau lucrul acesta. Este si normal ca cel ce are mai mult sa contribuie cu mai mult, chiar daca este inconfortabil pentru tine. Si tu ai fi facut la fel in locul ei. De aceea lucrurile trebuie sa aiba mersul lor normal in viata.
Problema adevarata de care sa te temi nu este ce ne-ai spus tu pana acum, ci ceea ce iti spun eu acum, si anume: relatiile sexuale inainte de casatorie. Daca deja ai facut pasul acesta, ca relatia sa fie binecuvantata mai departe, sfatul meu este sa va casatoriti -daca in adevar sunteti pregatiti pentru lucrul acesta.
Sunt sigur ca daca tu o vei intreba ce doreste de la tine, raspunsul ei va fi prezenta ta langa ea mereu. Si daca este asa, atunci fa ca sa fie lucrul acesta pentru totdeauna, pecetluit prin juramantul casatoriei.
Fa-i cadou cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent si cititi-o impreuna. Va va ajuta foarte mult in relatia voastra.

| LPCTSTR a răspuns:

Mda... Renunta la ea daca tu crezi ca e ok, adica statutul tau este relativ jos iar ea cum are bani si chestii, si ca tot vine dintr-o familie bogata, ma indoiesc ca la capitolul bani veti avea o relatie stabila.
Acum daca tu crezi ca nu exista pretexte, si esti destul de curojos cu statutul tau, e alegerea ta.
Eu, in locul tau. m-as gandi de 4-5 ori inainte de a avea o relatie in care femeia aduce banii iar barbatul e "copilul". Este cam ciudat, moral vorbind.

| ShamelessQboy explică (pentru LPCTSTR):

Singurul lucru, pe care imi e teama sa nu-l pierd in relatia asta este ea, pentru că o iubesc!
Cu toate ca se poartă copilărește uneori, la greu tot pe mine se bazează.
Nu-i fata la care un bărbat ar renunța usor, intr-o sută de defecte are o mie de calități.

| danay72 a răspuns:

Discuta cu ea sincer si deschis și spune-i exact ce ai scris, dar nu o acuza de nimic, ci spune-i ca apreciezi intentiile ei. Comunicarea sinceră și deschisă poate ajuta mult o relatie, dar discuta când sunteți bine dispuși. Nu uita ca un răspuns blând îndepărtează furia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Troll...

| BIoody a răspuns:

Pai nu ziceai cema mai drevreme ca te inseala cu altii sau?
Sau ca tu o resfeti si dinalea, sa inteleg ca s-a schimbat foaia?laughing
Nu mai inteleg nimic.
Ba daca va iubiti e ok, daca arata ca nu te mai iubeste etc nu stiu...
Daca iti cumpara detoate, si e sefa ta nu-i problema dar sa lase si de la ea si sa te respecte si sa asculte si de tine si sa iti arate ca te iubeste i ok daca asta vrei si tu, ca totusi din moment ceti cumpara atatea totusi, tine la tine dar acum tu stii incerca sa voorbesti cu ea, sa comunicati mai mult happy

| relian a răspuns (pentru BIoody):

Asta i-am spus si eu laughing dara acum o da cotita ca am eu nu stiu ce mentalitate,ca oamenii trebuie sa mai lase si de la ei laughing dci nu-i problema iti poti imparti iubita,nevasta cu oricine, trebuie sa fii baiat finut laughing.Eu cred ca tipa il intretine, lui i-a fost rusine initial sa spuna, desi eu stiu destui barbati care sunt intretinuti de femei, romani desigur, deci il intretine si normal ca femeia face ce vrea ea ca ea este sefu.E ok eu daca eram in locul lui si acceptam nu veneam nicaeri sa intreb public e de bine sau e de rau.Asta e cine are banu e sef de trib normal laughing Taci mergi mai departe. Dara na fiecare cu ce are, cat are, ce poate.

| BIoody a răspuns (pentru relian):

Pana la urma nici el nu stie ce si cum, poate e gen din ala care ii place sa-si destainuiasca aventurile vietii pe siteuri gen TPU laughing macar de ar avea un punct stabil sau ceva de care sa fie sigur big grin

| CodeNameAlpha a răspuns:

Pui prea mult accent pe banihee hee Din cate am citit, inteleg ca tu ai fost obisnuit pana acum sa aduci cele mai multe venituri, normal ca iti vine mai greu acum. Mentalitatea fiecaruia depinde, tu spui ca "face ceea ce iti trece prin cap fara sa te asculte" de unde inteleg ca fata de care iti place este foarte inteligenta/independenta, dar cu sporturile acestea exista 2 variante ori ii place foarte mult sporturile extreme sau incearca sa astupe probleme din viata reala cu diferite lucruri (in cazul de fata sporturile extreme). Nu te ingrijora, totul este normal. Odata cu trecerea timpului (sau mai bine zis intemeierea unei familii) cel mai probabil nu o sa mai practice sporturile respective.

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru CodeNameAlpha):

Tot ceea ce conteaza este sa fiti fericiti, nu mai pune atat accent pe bani, o sa observi ca odata cu trecerea timpului ca o sa fi mult mai fericit daca o sa ai o familie care sa te accepte asa cum esti, banul nu este problema (si de aceea nu ascunde bani de tine/iti pune la dispozitie majoritatea veniturilor, pe ea nu o intereseaza venitul/ nu percepe banu' la fel cum o faci tu).

| ShamelessQboy explică (pentru CodeNameAlpha):

Nu e vorba doar de sporturi extreme, în general asa face lucruri trăsnite.
Uite spre exemplu eram cu masina in trafic pe o vreme ploioasă, si niste milițieni zgribuliti făceau filtre de rutina ceva de genul, când am trecut prin dreptul lor ea a ridicat tricoul si le-a arătat tatele!
Bineinteles ca au dat prin stație si la următorul filtru ne-au oprit si ne-au legitimat, când le dădeam actele ea pe la spate i-a făcut semn militianului ca am băut! Ala repede cu testerul sa ma verifice, bineînțeles că a iesit 0 si ne-au salutat politicos de plecare.
Ea se amuza de mama mama... pe mine oarecum nu ma prea amuza. Scuză ei ă fost ca eram prea posomorat si încerca să mă inveseleasca.

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru ShamelessQboy):

Eh atata timp cand se simte bine nu cred ca este o problema xD Tu nu vrei sa fie fericita? Posibil ca unele lucruri pe care le face sunt exagerate, presupun ca sunteti adolescenti, nu? Nimeni nu este mai calificat ca tine sa iei diferite decizi xd, numai tu stii ce este de facut. Atata timp cat se distreaza mie nu mi se pare exagerat, uneori facem unele lucruri fara sa ne gandim si abia dupa realizam ce am facut (si de cele mai multe ori nici noi nu stim de ce am realizat acele fapte). Tu probabil sti cum sta treaba cu muncitul si cat de greu este sa realizezi ceva, dar daca ea este "de bani gata" probabil ca de aceea face faptele de mai sus, nu stie ce sunt alea consecinte. Aceasta este presupunerea mea, nu stiu daca este corecta sau nu... numai tu stii cum stau lucurile, deoarece poti analiza mai multe aspecte.

| AndreiGigg a răspuns:

Daca ea te iubeste cu adevarat si tu o iubesti cu adevarat nu ar conta foarte mult starea financiara. Dar totusi cel mai bine este sa vorbesti cu ea si sa ii explici idea si sa discutati pe seama asta si cu siguranta se va rezolva cumva. Nu vad nici o problema in relatia voastra, ba chiar pare un buna. Avand in vedere mentalitatea ea nu este foarte diferita ea este o persoana care este libera si isi traieste viata la maxim si asta nu este o problema. Multi oameni sau cupluri viseaza sa fie cum esti tu cu ea la acest moment. At trebuie sa te linistesti si sa te relaxezi nu sa te stresezi. Cum am mai zis vorbeste cu ea daca te apasa ceva.