| mafiot1 a întrebat:

Salut.​​Daca nu platesc amenzile pentru nepurtarea mastii ce pot patii? Adica daca nu o platesc in 24 de ore si tot o sa primesc amenzi zilnic ce se va intampla?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."

| Simpatic a răspuns:

Pai o amanda ramane aceeasi fie ca e 500 de lei sau mai mult, si cate amenzi vei lua se vor aduna si in final va fi o suma mare care daca nu e platita la 1 an sa zicem va creste prin penalitati, de atunci este naspa ca se trece la executare silita si asa mai departe.
Deci cel mai bun sfat este sa porti masca ca e bine pentru ceilalti si pentru tine, de ce nu respectati voi oare o masura care nu este atat de grea nu stiu!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se aduna acolo la impozite si o sa te execute silit la un momenta dat, plus va fi o evidenta a imebcilitatii tale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aceste amenzi neplătite vor ajunge la un executor judecătoresc care le va recupera conform legii, de exemplu prin poprire pe conturile bancare pe care le posezi sau prin poprire pe salar. și tot le vei plăti, obligat de de data aceasta, plus cheltuieli ale statului cu recuperarea.

| Wr3nch a răspuns:

Poprire pe salariu pana recupereaza sumalaughing Daca esti prost iti meriti soarta.

| Wr3nch a răspuns:

Port masca pentru ca ma gandesc ca am oameni batrani acasa. Ca nu am nevoie de o boala in plus. Si pentru ca nu imi e greu sa respect o lege. Dar no, stiu ca e greu sa fiu om decent, nu animalut care crede in conspiratii de pe YouTube si Facebooklaughing)

| DoarBogdan a răspuns (pentru Wr3nch):

Bine punctat big grin

| Sofer a răspuns:

Trebuie sa plătești ca nu ai încotro.

| johnnny123 a răspuns:

Ia zi, daca te imbolnavesti si ajungi la terapie intensiva, o sa fi la fel de curajos si o sa refuzi oxigenul care sa te tina in viata?

| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

O sa planga ca u pixda umeda si o sa ceara ajutor

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Cand nu mai poti sa respiri iti iese brusc mafioteala din cap

| Werrich a răspuns:

Amenda este abuziva, sper ca Avocatul Poporului sa rezolve problema. Poti sa faci contestatie la proces-verbal.

| Wr3nch a răspuns (pentru Werrich):

De unde pana unde e abuziva daca e olbligatoriu? laughing Ce e asa greu sa cumperi o masca si sa o porti cand trebuie? Milioane de oameni o fac, dar mereu is unii mai cu mot, de aia ajugem la 5000 de cazuri pe zi si o sa intrecem Franta si Italia la un loc.