| sweetpie a întrebat:

O prietena a incheiat cu contract cu o agentie de casting World Media Casting, prin care se angaja sa plateasca in 3-4 rate in jur de 800 lei si o taxa initiala de 65 lei. In schimb, ei au promis sa o cheme la o sedinta foto, sa organizez cursuri de modeling, etc Iar pentru joburile obtinute, ei iau un comision de 30%. Mie mi se pare o mare teapa. Firma nici nu e inregistrata la ONRC. Cum ar putea sa se retraga sau sa rezilieze acest contract? Pana acum a platit taxa initiala si 200 lei, iar ei nu au facut inca pozele. Multumesc.

24 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca firma nu este inregistrata in Registrul Comertului atunci inseamna ca functioneaza ilegal si nu poate incheia contracte in mod legal. Daca este asa atunci poate sa le spuna ca nu mai vrea sa continue si acestia nu o vor putea obliga sa plateasca, nefiind legal infiintati. Poate sa vada si contractul incheiat, ce prevede acesta in privinta rezilierii. In contract ar trebui sa figureze si numarul de inregistrare(daca exista), de asemenea si pe chitanta ar trebui sa fie acest numar, precum si codul unic de inregistrare (codul fiscal). Numai bine!

| z8 a răspuns:

Daca nu-i inregistrata firma la registrul comertului atunci contractul nu are valoare. Nici dracul nu-l recunoaste. Deci e aruncabil la gunoi.

Prietena asta naiva a ta poate sa le cheme politia pe cap, sa-si ia baietii o amenda pentru. ca desfasoara o activitate comerciala fara sa aiba aprobare si pentru fals in documente ( firma nu exista, numele ei nu are ce cauta in contract ). Vezi poate desteapta se apuca sa-i ameninte cu politia mai intai si apoi s-o cheme, ca nu mai gasesc aia nimic.

Hai noroc, oricum, 265 lei e un pret relativ scazut pentru lectia invatata. Cel putin o va tine minte.

| 10011993 a răspuns:

Poate renunta sa le mai plateasca acea suma si poate depune chiar si o plangere la plitie pentru ca intr-adevar este o mare teapawinking

| moldovianu a răspuns:

Plangere la politie, avocat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar e teapa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tot am incheiat un astfel de contract.Initial am achitat 65 de lei, apoi 200 euro, mi s-a dat contractul la mana si 10000 de promisiuni cand am auzit credeam ca voi deveni vedeta! In aceeasi zi am facut o sedinta foto.peste o luna am primit un catalog cu 14 foto!-ceea ce mi sa promis! Insa ei miau mai promis si cursuri si participarea la diferite manifestatii...tot asa din suma obtinuta au spus ca le revina 30% si mie 70%! Dupa ce am primit catalogul mai mult nu am auzit nimic! Insa am coordonatele lor. voi suna si voi mai scrie detalii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O teapa si mai mare e Eclipse Media. Eu am avut nesansa sa fiu racolat de amandaua ( si world media si eclipse media) Astia au contract de 12 milioane, si cand la-am zis ca am fost si la ceilalti au zis ca sint teapa si ca eu sunt mari si tari, dar mi-au facut impresia ca sunt chiar mai varza( sediu de 2 lei, oameni dubiosi, multa vrajeala ieftina

| sweetpie explică:

Se pare ca de fapt e inregistrata, dar sub alta denumire. In cazul asta, se mai poate face ceva?

| BV87FFF a răspuns:

Inca de pe 1 martie am scris pe blog despre cacanarii astia: http://www.bentia.info/world-media-casting-teapa/ si lumea mi-a dat dreptate, chiar sunt tepari.

Apropo de anulat contracte, fetelor, voi n-aveti prieteni / tatici capabili sa scoata dinti? Cu astia asa sa procedeaza, intrii, esti refuzat, dai un pumn, se face liniste si se aproba anularea contractului.

| Viorica_1380 a răspuns:

Scriu in cunostinta de cauza: World Media Casting - Mare teapa! O sfatuiesc pe prietena ta sa mearga la noul sediu din Piata Romana, la coloane, intrarea in bloc este chiar pe la coloane, de regula pe acolo isi fac veacul cei care racoleaza persoane pentru asa-zisul casting. Sa se lase dusa de unul din baieti ca si cum ar vrea sa mearga la interviu ca altfel nu-i deschide nimeni usa. Toate fetele s-au schimbat: a disparut Alexandra, a disparut si Claudia! Ideea e ca daca isi vrea banii inapoi trebuie sa-i ceara, si nu cu vorba blanda, sa fie hotarata! Succes!
Prietena ta imi poate spune in ce luna a depus banii, nu de alta dar mie mi-au cerut mai mult?!

| alexyz_1979 a răspuns:

Saptamana trecuta un prieten a fost abordat de una dintre persoanele care stau la iesirea de la metrou, de la Unirii unde au si un sediu. Prima camera este,, pregatita " numai cu scaune (foarte murdare pe care nu sti daca vrei sa te asezi ) in care esti, asteptat de alte 3-4 persoane gata sa iti propuna,, o oportunitate " care pentru inceput te costa 69.50 lei reprezentand taxa pentru un an, care este nereturnabila. Ti se fac niste fotografii esezat pe un scaun mai inalt din aceeasi camera. Apoi esti programat la interviu. La acest interviu ti se propune un contract a carei durata si taxa variaza in functie de cum esti imbract, ce alte activitatati ai mai avut (cu cat sunt mai multe cu atat contractul costa mai mult pentru ca se presupune ca ai avut bani sa investesti ) Evident ca acum se cer alti bani, pentru inceput 200 lei si esti programat la o sedinta foto la un alt sediu din Str. Jules Michelet, la Piata Romana, pe langa Ambasada Marii Britanii. Acolo trebuie sa vi cu cel putin 3 vestimentatii diferite! Dupa o zi daca te razgandesti sau vezi ca este o mare TEAPA, fara sa fi beneficiat de nici un serviciu, nici sedinta foto, absolut nimic EVIDENT CA NU MAI PRIMESTI NIMIC! desi in contract scrie ca rezilierea contractului se face pe cale amiabila intre parti pentru aceastia REZILIEREA contractului inseamna : ei raman cu banii, tu pleci acasa cu o lectie buna!
...vanzatorii de iluzii sunt la orice colt de strada!

| simonav82 a răspuns:

Si eu era sa cad in plasa lor. Ieri seara cand ma intorceam de la serviciu, m-a abordat un cineva cu un fluturas in mana si m-a condus la sediul lor (care mi s-a parut cam dubios). Mi-a zis ca sunt printre cele mai mari firme de casting din tara si ca promoveaza imaginea persoanelor din diferite categorii de varsta (prin reclame, prezentare de moda, teatru si film etc.)

Ma intrebam de ce m-au ales tocmai pe mine, ca sunt atatea fete tinere si poate mai frumoase decat mine (eu sunt putin plinuta si am 29 de ani). Pai daca sunt asa mari si tari cum s-au laudat, de ce racoleaza lumea de pe strada, ca si cand ar veni muntele la Mahomed si nu Mahomed la munte?!

In fine, mi-au promis ca ma vor face vedeta, ca voi beneficia de serviciile unor stilisti (machiaj, coafura), ca voi fi platita intre 50 si 100 de EUR pe ora pentru sedintele foto sau filmare si ca in general voi "lucra" sambata sau duminica, anuntandu-ma cu vreo 4 zile inainte de aceste sedinte.

Dupa ce m-au "imbrobodit" cu promisiuni, mi-au cerut o taxa de 69 RON pentru inscriere! Contractul de colaborare era de 1 an. De alte taxe nu au specificat, dar banuiesc ca daca m-asi fi inscris m-ar fi "pieptanat" si de alti bani. Ce sa mai zic, am vrut sa ma mai gandesc, le-am spus ca nu am bani la mine si m-au pus pe o lista de asteptare. S-o creada ei ca ma mai duc!

Bine ca m-am interesat pe net si m-am convins si din experientele altora ca este o mare teapa. Sa le fie rusine ca pacalesc lumea! Eu nu stiu cum mai au tupeul sa-si desfasoare activitatea, cand am inteles ca nici la Registrul Comertului nu sunt inregistrati si internetul e plin de bile negre la adresa lor.

Deci, oameni buni, nu va lasati inselati!

| boolinutzaaa a răspuns:

Da e mare teapa Dc? Am fost si eu, mie mi0au cerut 400 euro pentru contract de 2 ani in care ar fi trebuit sa-mi gaseasca de lucru, dupa spusele lor: aparitii in reclame, reviste, etc. Am achitat suma, intr-adevar mi-au facut un catalog am fost si la toate cursurile la care vreau sa va spun ca veneau doar cateva persoane, dupa primele cursuri ar fi trebuit sa dam si un examen dar nu s-a mai dat, nu se stie de ce, in sfarsit am terminat cursurile toate bune si frumoase de acum asteptam sa ma sune sa-mi dea diploma de final, ei bine nu s-a intamplat, tot eu am sunat si cand am fost acolo una dintre directoare sau ce era ea mi-a spus ca ea nu m-a vazut niciuodata la cursuri (eu nelipsind de la niciunul) i-am spus de asemenea ca nici eu nu am vazut-o pe ea vrodata, in fine, m-a intrebat cum ma cheama a scis pe diploma si mi-a dato, cam asta a fost tot cobtractu cica pe 2 ani, a durat cteva luni 2 3 maxim nu mai tin minte exact si nici ceva extraordinar de folositor nu am invatat...

| Cryssa24 a răspuns:

Bai,exact acum doua zile am patit si eu asa cu astia.m-au racolat pe la Romana, m-au dus la etajul 1 unde mi s-a explicat frumos cum sta treaba si am fost de acord sa platesc suma de 65 de ron.A doua zi, adica azi, m-au chemat sa ma vada directoarea lor...sau ma rog,"sefa" lor.Azi m-am dus hotarata sa anulez chestia asta si sa-mi iau banii inapoi, lucru care evident nu s-a intamplat.Am dat nas in nas cu managerul lor si i-am zis ca nu mi se pare normal ca eu sa nu pot sa ma retrag din chestia asta si sa-mi iau banii inapoi.el mi-a oferit un exemplu penibil patit chiar de el.si am zis, in fine.Sa-mi fie invatatura de minte.i-as fi ars cumva, numai ca eu nu am la cunostinta cum se procedeaza cu tzepari d-astia sad

| Stefanescu_Dana_1971 a răspuns (pentru Cryssa24):

Buna ziua, intentionam sa facem un reportaj pe aceasta tema la emisiunea "Cu ochii'n 4"de pe TVR 1. Daca doriti sa colaboram va rugam sa ne contactati pe emailul emisiunii, patru@tvr.ro - noi am filmat deja cateva povesti similare si dorim sa aratam cat de multi o patesc

| korso a răspuns:

Aceasta e cea mai neserioasa firma dintre toate.Prietena ta poate apela la Protectia Consumatorului pentru recupererea sumei si cred ca cel mai bine e ca s-a deschis subiectul ca nimeni sa nu le mai dea bani.

| Mamica a răspuns:

Acum am scapat de la celebra deja (dupa cum observ) firma MEDIA WORLD CASTING!
Am fost acostata pe drum (piata romana), eram impreuna cu baietelul meu si l-au oprit pe el (pe motiv ca poarta ochelari si este foarte...) am urcat sus, am stat de vorba si evident, am platit 35 de roni avans pentru sedinta foto, nu mai intru in amanunte pentru ca sunt identice cu ale celorlalti, am, plecat urmand sa revin saptamana urm. Jos am sunat o cunostinta sa verifice firma (luasem de la ei un bon fiscal pe care erau datele care ma interesau) si... nu figureaza nici la finante, nici la reg. comertului, plus am aflat ceea ce ati scris voi. Am urcat inapoi si mi-am cerut banii inapoi, evident am fost refuzata, am chemat politia care a venit destul de repede si le-am povestit toata intamplarea cu rugamintea sa verifice datele presupusei firme, raspuns: nu pot face asta desi au transmis prin statie CUI-ul si J pentru ca nu au conexiune la net. Dupa o ora de parlamentari ( pentru ca eu cerusem formularul completat, pe motiv ca mai verific inca o data datele firmei si il bagasem in geanta si de aici plangerea lor ca le furasem eu actele firmei) mi-am recuperat banii, mi-au sters pozele si am rupt formularul completat. Politia a asistat la toata discutia calma si fara sa faca nimic.
ATENTIE: au 3 sediii sociale diferite, vazute de mine pe diverse acte (bon fiscal, formular si certificat de inmatriculare al firmei - xerox pentru ca nu aveau original)
DECI NICI POLITIA NU FACE NIMIC IMPOTRIVA LOR! Este suficenta copia xerox ca sa fie firma ( i-am intrebat daca este la fel si cu o copie de pe permis sau CI ca sa nu mai umblu cu originalul dupa mine, raspuns: nu ca nu sunteti firma!
Alte comentarii: NU VA LASATI PACALITI sau macar intorceti-va inapoi si luati-va banii!

| Amelye a răspuns:

Eu lucrez ca model pentru o agentie si iti spun ca adevaratele agentii nu iti cer bani, nu te capteaza pe drum iar daca esti atenta un pic o sa vezi ca iau toate fetele care le apuca chiar daca ele nu au stofa de model.M.au coptat si pe mine acum cateva zile si le.am zis ca nu pot fiindca am contract cu alta agentie si au inceput sa ma intrebe cu ce agentie,ce fel de contract, cat ma platesc, etc.Le.am zis ca nu ii priveste iar o doamna de acolo imi spune"daca eu iti dau un contract de 10.000 de euro nu renunti fiindca ai contrat cu concurenta? ca noi am trimis fete si in Italia si in Germania si au castigat bine."O mare prostie! ar trebui sa ii desfiinteze cineva.A si la final a adaugat ca colaboreaza si cu antena 1. Iar asta a picat c.am prost fiindca agentia mea tocmai a filmat niste spoturi pentru antena.

| jagas a răspuns:

Mda si eu am fost acostat prin zona romana de cineva. eram si foarte nervos si am cazut in plasa.am mai si platit 65 ron mi-a facut cateva poze si m-a invitat maine la un interviu cu directorul lor + mi-au propus ca saptamana viitoare sa ma duc la o mica filmare. cele din urma s-au intamplat dupa ce am platit taxa de inscriere.
Acum vedem maine ce mai zic. daca mai cer bani. faza proasta pentru ei este ca au cam ales persoana nepotrivita pentru 'tepuit'. Lucrez la ITM asa ca daca fac vreo manevra le trimit si ITM-ul impreuna cu garda financiara si politia economica pe cap laughing. atunci sa ii vad cate 'spagi' vor da sa iasa basma curata. deci o sa imi iau bani de la ei cu varf si indesat laughing)

| Cryssa24 a răspuns (pentru jagas):

Pana la urma ce-ai rezolvat cu ei? si eu am patit la fel

| vladracul a răspuns (pentru Cryssa24):

ORICE firma/agentie de Casting ce iti cere o suma pentru fotografie/inscriere/taxa sau mai stiu eu ce alt motiv ESTE O MARE TEAPA! Eu personal lucrez pentru un studio foto si video, ce mai nou au infiintat o agentie de Casting. REPET nu se cer sume de bani indiferent de motive si mare atentie la oamenii ce promit marea cu sarea. Nu va lasati pacalite. Daca chiar doriti sa faceti cariera, cautati voi agentia (documentati-va) si NU invers.

| gabytzakissu a răspuns:

Am platit si inscrierea si toti banutii.Cu mine una nu au facut nimic gresit.S-au tinut de promisiuni pana acum mi-au dat si book-ul si am inceput si cursurile asa ca nu stiu ce sa zic.Ei te anunta de la bun inceput ca nu ti se ofera exclusivitate asa ca nu stiu la ce va asteptati...atata timp cat nu ai experienta nu te promoveaza nimeni.Parerea mea sper sa nu ma injuratibig grin

| MariaaC a răspuns:

Situatia e similara cu cea prin care am trecut eu in vara anului 2010 in Satul de Vacanta din Mamaia, unde aceasta agentie isi desfasura activitatea. Doua domnisoare (dintre care pe una o chema Alexandra) racolau trecatori fara nici un fel de selectie (dupa parerea mea), pe care apoi ii invitau in asa zisul sediu care se afla langa un complex cu marfuri de criza. Dupa ce plateam o taxa de 65 de lei, faceam cateva poze si eram chemata peste o saptamana sa fac cateva poze pentru un album. Am platit contravaloarea cursurilor in valoare de 200 de euro (banii puteam sa ii plateesc intr-o singura transa sau in 4 rate a cate 50 de euro). In acea perioada am fost sunata de 3-4 ori pe zi multa vreme de asa zisa directoare din Bucuresti, Claudia Olteanu care imi spunea ca pozele mele au ajuns la niste agenti care ma vor contacta pentru reclame, lucru care nu s-a intamplat. Am sunat-o pe asa zisa directoare, si i-am cerut lamuriri datorita faptului ca nimic din ce era scris in contract (in legatura cu cursurile) nu s-a intamplat, iar aceasta imi spunea ca acestea vor incepe dupa o mica perioada de timp. Deci este o mare TEAPA!

| Stefanescu_Dana_1971 a răspuns (pentru MariaaC):

Buna ziua, intentionam sa facem un reportaj pe aceasta tema la emisiunea "Cu ochii'n 4"de pe TVR 1. Daca doriti sa colaboram va rugam sa ne contactati pe emailul emisiunii, patru@tvr.ro