| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Pentru cei care ati lucrat in strainatate si v-ati intors in romani acum vi se pare sa lucrati pe salariul de Romania? Mai aveti vreo motivatie sa megreti la munca cand stiti ca ati avut salariu mare in jur de 2000 euro si acum aveti 2500 lei pe romania.Eu am patit m-am intors in Romania si acum regret amarnic.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt 3 chestii aici.
1. De ce te ai întors?
2. Dacă în Austria făceai peste minimul pe economie de ce nu ți ai găsit ceva mai bine plătit și aici?
3. Cât era chiria in Austria?

| Anonimulantisocial17 explică (pentru suntserios):

M-am intors deoarece stateam intr-un apartament cu bombardieri la comun si nu ne intelegeam isi bateau joc de mine ei aveand vreo 30 de ani si eu 20.si de aia am plecat ca nu am mai suportat sa stau cu ei.
2 am avut 3 joburi in decurs de 2 ani si era ok dar ceva job si mai bine platit nu as fi putut gasi deoarece nu stiu chiar asa de bine limba germana dar ma descurcam.
3 chiria era 400 de euro o camera intr-un apartament la comun dar un apartament intreg sa il inchirezi e 700 euro minim si gasoniere nu se gaseau.si nu am mai luat apartament ca daca plecam de acolo din bloc ma mutam singur nu aveam o iubita cu care sa ma mut si sa am cu cine vorbi sta si sa-mi petrec timpul si era prea plictisitor daca ma mutam singur macar acolo la bloc mai aveam prieteni si fiind ca ma zgarceam sa dau 700 de e din 2000.
In ro nu am unde sa lucrez sa fie platit mai bine ca stau la tara fac naveta cu autobuzul si doar 3 fabrici ofera transport si nu merita sa fac naveta cu masina.mai e o varianta sa ma mut in Timisoara si sa caut un job bun dar ai mai nu vor sa ma lase in chirie in Tm zic ca e o risipeala sa stau in chirie cand am unde sa stau deci daca m-as muta i-as supara si practic asa imi limiteaza ei viata si ma santajeaza emotional sa raman in acelasi loc fara sa evoluez. Deci cam asta e povetea mea cu joburile in Austria macar eram independent aveam un ban in buzunar aici sunt si sarac si la mana parintilor si am intalnit multi romani care sunt prea tampiti in tara asta.practic nu mai am nici o vlga sa incerc sa schimb ceva si nici nu stiu pe ce cale sa o mai apuc.

| suntserios a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Deci practic ce ne zici tu e ca nu era chiar asa bine in Austria ca stateai clai peste gramada intr-o camera si mai plateai si 400 euro cat un apartament cu 2 camere in Ro.

Iar aici ai oportunitatea sa evoluezi dar nu vrei ca e mai comod acasa la parinti.

Pai in cazul asta de ce mai comparam una cu alta?

| mODIN a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Nu pot decat sa ma intreb la ce-ti trebuiau banii aia in plus daca imparteai o camera cu 3 oameni si dadeai pe ea cat pe un apartament intreg in centru aici.

Daca nominal sunt mai mici salariile aici, dar nivelul de trai e acelasi, cu ce te afecteaza mai exact suma efectiva? Mai ales daca zici ca acolo nu aveai sansa la ceva mai bun, nestiind limba?

Mentalitatea de om care pleaca din Romania nu am inteles-o niciodata...

| Anonimulantisocial17 explică (pentru mODIN):

Stateam in apartament cu 3 persoane si fiecare avea camera lui si am strans bani acolo aici nu pot sa pun deoparte decat foarte putin si imi putea lua o masina in rate si avantajele continua aici nu faci nimic cu 2500 lei

| dullcat a răspuns:

Cand ai familie care te asteapta acasa se schimba perspectiva din care privesti lucrurile.Atat timp cat tu esti singur si nu te leaga nimic de tara, nu-i nimic gresit daca doresti sa te intorci in strainatate pentru un salariu bun.

| Anonimulantisocial17 explică (pentru dullcat):

De unde familie ca am 22 de ani ai nici o fata nu m-a placut vreaodata

| dullcat a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Ziceam doar asa, din perspectiva majoritara a celor care au plecat si pe care ii cunosc eu, adica multi tati, multe mame.

| Frank51 a răspuns:

2000 euro nu e salariu mare în afară, iar în România poți face mai mulți bani dacă ai o calificare și experiență.

Mie spre exemplu mi-a crescut salariu cu vreo 1500 într-un an, am avut și 2 joburi care însumau cam 6000 lei, sunt la început de drum în programare dar nu mă plâng, încet încet o să iau atât cât îmi trebuie.

Dacă vrei să ajungi sus e multă muncă și perseverență.

| Romario1 a răspuns (pentru Frank51):

Salut! Ai inceput programarea de la 0, qi facut doar un curs la inceput?

| Frank51 a răspuns (pentru Romario1):

Nu, am terminat o facultate conexă cu programarea, acum sunt anul 2 la un master de tehnologii internet și în paralel lucrez ca Inginer de sistem.

| Romario1 a răspuns:

In ce tara ai fost?

| Anonimulantisocial17 explică (pentru Romario1):

Austria.

| Anonimulantisocial17 explică (pentru Romario1):

Am fost in Austria am stat 2 ani si am prieteni acolo si viata mea e tot acolo in ro n am pe nimeni in afara de mama si sora mea dar n-am nici macar un prieten si mie foarte greu si urat