| TheGazeTTeRuKi a întrebat:

Poti fi angajat si sa fi si la liceu cu fara frecventa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"ART.25.(1) Formele de organizare a învăţământului preuniversitar sunt: învăţământ cu frecvenţă şi învăţământ cu frecvenţă redusă.
  (2) Învăţământul obligatoriu este învăţământ cu frecvenţă. În mod excepţional, pentru persoanele care au depăşit cu mai mult de 3 ani vârsta clasei, învăţământul obligatoriu se poate organiza şi în forma de învăţământ cu frecvenţă redusă, în conformitate cu prevederile unei metodologii elaborate de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului."
Si forma serala este tot invatamant cu frecventa, aceasta se organizeaza special pentru cei care muncesc si vor sa faca studii liceale.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa fii angajat si sa urmezi liceul la seral sau cu frecventa redusa, in prezent nu mai exista forma fara frecventa.

| TheGazeTTeRuKi explică (pentru Ioandelasal):

Imi arati si mie o dovada, legea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheGazeTTeRuKi):

Conform L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"ART.25.(1) Formele de organizare a învăţământului preuniversitar sunt: învăţământ cu frecvenţă şi învăţământ cu frecvenţă redusă.
  (2) Învăţământul obligatoriu este învăţământ cu frecvenţă. În mod excepţional, pentru persoanele care au depăşit cu mai mult de 3 ani vârsta clasei, învăţământul obligatoriu se poate organiza şi în forma de învăţământ cu frecvenţă redusă, în conformitate cu prevederile unei metodologii elaborate de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului."
Si forma serala este tot invatamant cu frecventa, aceasta se organizeaza special pentru cei care muncesc si vor sa faca studii liceale.