| 7uP112 a întrebat:

Sal TPU am de cateva zile o mondea din aur cu mircea cel batran
Am citit pe internet ca valoreaza 200 ron dar problema e ca nu stiu cui sa o vand la un cumparator sau o dau la banca si imi iau bani pe ea?
daca vrea cineva sa o cumpere sa raspunda la intrebare

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu moneda de unde o ai?
Mai bine o predai muzeului!
Pa, pa.

| 7uP112 explică (pentru Legiuitoarea):

Am primit-o rest de la un magazin

| Shado15 a răspuns:

laughing alea sunt noile monezi de 50 de bani maioh go on

| ClaraB a răspuns:

Trebuie inapoiata patrimoniului statului..cica.Bunica mea are una mare, cu Carol I, si a incercat s-o topeasca sa faca bijuterii dar niciun bijutier nu a vrut s-o topeasca.
Incearca la colectionari.

| a1doru a răspuns (pentru ClaraB):

Tu stii ce valoare are piesa aia cu Carol I? daca e aia de o uncie[din 1921], v-ati facut! valoreaza peste 50 mii de euro.

| ClaraB a răspuns (pentru a1doru):

E de 100 de lei din 1906 si are peste 30 de grame aur 24 k.
Nu ne-am mai interesat,,,
Ms de raspuns.

| a1doru a răspuns (pentru ClaraB):

Are 32, 26g[o uncie]. contine aur in proportie de 90%, cupru 10%. au fost ''batute'' 3000 de piese[deci este destul de rara]. piata numismatica din ro. este foarte slaba, din cauza asta multe piese de valoare sunt subevaluate[cum e si in cazul de fata]. valoarea estimata pe piata romaneasca este de 6500 lei, ceea ce, dupa parerea mea, este bataie de joc.
ps. sfatul meu este sa o pastrati in familie, pentru ca, mai devreme sau mai tarziu, se va vinde ea si in ro, la valoarea sa reala