| quartz1999 a întrebat:

Sal TPU. Am si eu o intrebare.Cineva mi-a trimis un mesaj pe okazii.ro ca ar vrea sa cumpere produsul meu, Acea persoana nu este din judetul meu.
Intrebarea este:Cum procedez ca sa il trimit in judet(prin posta) si cum sunt sigur ca ea imi da banii cand primeste coletul.Si ea a mai zis ca imi trimite banii de "drum" in avans, De unde pot sa ii ridic si cum? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si ofer funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Gabonne1982 a răspuns:

Hai sa-ti explic ceva : ea nu poate ridica coletul de la posta, daca nu plateste. Posta nu il da daca nu plateste suma trecuta de tine in formular.Singura problema poate aparea daca nu se duce sa-l ridice de la posta.Ca sa ti-l aduca inapoi, trebuie sa platesti tu transportul.Referitor la trimiterea coletului, te duci cu coletul la posta (ai grija sa fie ambalat in hartie alba si legat cu sfoara la fel ca si cadoul.Treci pe colet datele expeditorului si ale destinatarului,inclusiv codul postal).La posta trebuie sa completezi doua formulare (expeditor si destinatar) si bifezi "colet ramburs".Apoi lucratoarea postei iti va cantari coletul si iti va spune cat te costa. Posta te taxeaza la greutatea coletului si nu la distanta la care trebuie sa ajunga. Daca te-ai inteles cu respectiva persoana ca ea sa plateasca si transportul, atunci pe formularul de la posta, adaugi suma totala pe care trebuie sa o primesti incluzand si transportul.Banii de pe care trebuie sa-i primesti, o sa tii aduca postasul la usa, eu asa i-am primit de fiecare data.Succes!

| quartz1999 explică (pentru Gabonne1982):

Iti multumesc pentru raspuns, mi-a fost foarte de ajutor.Numai bine.

3 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Demult n'am mai trimis de pe okazii. Tin minte doar ca trebuie sa duci produsul la posta (trebuie ambalat ca lumea inainte sa ajungi la ghiseu, si pe ea trebuie scrisa numele, adresa destinatarului. intrebi exact ce trebuie scris cand ajungi), zici ca trimiti prin ramburs, aia iti dau de completat cateva hartii (ai nevoie de datele tale din buletin + numele si adresa tipului caruia ii trimiti pachetul, si parca un zip code al strazii sau ceva de genu... oricum, alea gasesti pe net; google!), vor cantari pachetul, semnezi nu stiu ce alte hartii si gata. Cand produsul va ajunge la tip, el va plati pentru ea. Dupa cam o saptamana parca, o sa poti trece inapoi la posta sa ridici banii. Nu mai tin minte exact toate detaliile, dar sper ca te'am ajutat

| meduzza a răspuns:

Cand te duci la posta poti sa ii spui femeii de la ghiseu ca vrei sa trimiti ceva contra costa adica cealalta persoana o sa fie nevoita sa plateasca inainte de a ridica banii iar apoi tu tii iei de la posta. poti sa intrebi la posta ca sa fii mai sigurbig grin