| nimenisinimik a întrebat:

Am auzit ca poti castiga bani din diferite creatii in photoshop.
Pot zice ca stiu sa lucrez in photoshop destul de bine si ma intrebam cum pot sa monetizez chestia asta.Stiu sa fac cover-uri, badge-uri etc.Multumesc fain!

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CRiSTi00Pq a răspuns:

Daca esti tanar si plin de entuziasm, pasionat de grafica si te-ai decis ca asta e drumul pe care vrei sa-l urmezi in viata… crede-ma ca nu va fi totul roz-bombon. Nu te vor suna agentiile sa-ti ofere posturi platite in mii de euro, nici clientii nu te vor trage de maneca sa le lucrezi un afis. E greu la inceput, e normal sa fie asa, altfel probabil nu ai mai avea acea satisfactie dupa cativa ani in care iti vei spune: "A fost greu, m-am lovit de multe, dar am reusit. Daca ar fi s-o iau din nou de la capat, as face exact la fel."

Stii sa lucrezi in Photoshop destul de bine, ai la bookmarks smashing magazine si pe abduzeedo, dar iti lipseste un portofoliu. In grafica, portofoliul cantareste de obicei mai mult decat cv-ul. Si-atunci, cum poti sa-ti faci portofoliu daca tu nu ai mai lucrat pentru altii, daca nu ai experienta? Nelutu.info are cateva sugestii de unde poti incepe. Sunt destule site-uri in.com care sunt ca o punte intre tine si client. Adica clientul descrie cu lux de amanunte de ce anume are nevoie, un logo, o brosura, etc. si spune si suma disponibila pentru acel proiect. Daca ti se pare ok, poti posta lucrarea ta si… cine stie, te poti alege cu cativa banuti. Plata se face de obicei prin PayPal.

| Ella997 a răspuns (pentru CRiSTi00Pq):

Bună vreau si eu detalii ella. ella9723@gmail.com

| OkkaPy a răspuns:

Poti sa le faci pentru canalele de YTB chestii de genu, stii?