| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut!
Am cont PayPal pe andoird.
Și vrea să aduc un card sau un cont de card pentru a verifica contul să vadă că am peste 18 ani.
Daca bag un card am înțeles că mi se retrage o sumă de bani ca o taxa e adevărat?
Accea suma de banii ar apărea oare în aplicata de Raiffeisen Bank?
Daca pun un cont bancar din ce citisem pe google nu îmi extrage nicio sumă de bani e adevărat?
Și după ce introduc un card sau cont pot să-l elimin din aplicate?
Dar sa rămân verificat?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

PayPal nu castiga bani de la consumatori, ci de la vanzatori.

| Lucaaragiale23 explică (pentru doctorandus):

Câștiga banii de la aia care vând pentru că le ia comison pe banii primiți din vânzarea sau taxe ce le ia, nu?

| doctorandus a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Ma rog, toate modalitatile de transfer de bani costa, nu foarte mult, dar vanzatorul calculeaza aceste costuri in pretul cerut si daca la toate modalitatile de plata cere acelasi pret, nu mai conteaza daca platesti prin PayPal sau card de credit sau transfer bancar.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, nu ai cont PP pe Android. Contul PP e independent de platforma pe care folosesti serviciul! Daca transferi bani IN CONTUL PP e posibil sa platesti vreun comision irelevant in functie de banca. Desigur ca apare suma aia, ca nu e luata de sf duh... In principiu poti sa adaugi un card, sa il validezi, apoi sa il scoti. Contul ar trebui sa ramina validat - validarea se refera la identitatea utilizatorului, nu la validitatea cardului/cardurilor si a contului/conturilor adaugate!

| Lucaaragiale23 explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi și dacă adaug un card îmi va extrage ceva banii de pe el?
Dar dacă adaug un cont bancar îmi va lua ceva banii?
După ce adăug cardul sau contul pentru a valida identitatea mea pot să-l scot din PayPal sa nu apară acolo săi zic așa?
Și mai exact ce date primește PayPal din contul bancar sau din card pentru a-mi valida identitatea?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Extrage 1 EUR si ti-l da inapoi, ca sa valideze ca e ok contul/cardul si functioneaza. Pai e ca si cum ar bate la usa la cineva si asteapta sa raspunda. Primeste datele pe care oricum ti le cere. Nume, adresa. Astea.

| Lucaaragiale23 explică (pentru GabiDumitrescu):

Aha.
Și acel euro va apărea în aplicația cardului? Și aici nu mă refer la aplicația PayPal
La cealaltă aplicatei asociata cardului.
Și ce carduri sunt acceptate pentru acest lucru?
Care e diferența dintre un card de debit și credit?
Merge și card de masa/bonuri? Ca aplicația up mobil și card digital la ei
Merg și carduri de ajutor? Daca ști la ce mă refer

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Desigur, apare pe extrasul de cont. Doar carduri de debit, din ce stiu eu. Iei si incerci. Daca nu ti-l accepta, atunci nu merge. E atit de simplu.winking

| Lucaaragiale23 explică (pentru GabiDumitrescu):

Și ce e ăla mai exact card de debit și credit?
Și va scrie cine mi-a luat acel 1 euro?
Adică PayPal?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Ai 12 ani cumva? Pui numai intrebari triviale. https://intreb.bancatransilvania.ro/......de-credit/

| Lucaaragiale23 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, știam de fapt ce este dar nu eram sigur

| doctorandus a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Dap, eu am aproape 50 ani, traiesc in Olanda iar card de credit *cu credit* n-am avut niciodata. Am doar un MasterCard prepaid si nici ala nu il am decat de un an sau doi.