| vegeta a întrebat:

ce tii se poate intampla daca ei un telefo n de la vodafoone la abonament si dupa aceea sa nu mai platesti deloc abonamentul? Intreb pentru ca tot asa a facut un prieten de al meu care a luat 2 telefoane in decurs de un an de la Vodafone la abonament si pe care nu a mai platit deloc facturile ce iau venit pentru ca si acum ii mai vin facturi da el le arunca nu a platit nicio factura si de aia intreb daca vreunu dintre voi a procedat la fel si daca i s-a intamplat ceva?

8 răspunsuri:
| unprietenaproape a răspuns:

Atunci cand il iei pe abonament ei iti iau datele tale personale, nu ar trebui sa faci asta. Daca toti oamenii care iau in rate lucruri ar face la fel... exista niste reguli, unii se sustrag de la ele dar exista si multi cei care platesc pentru asta. Depinde de firma, eu stiam ca daca nu platesti dupa o animita perioada iti blocheaza telefonul

| vegeta explică (pentru unprietenaproape):

Pai nu telefonul nu are cum sa til blocheze iti blocheaza decat cartela eu stiu de la prietenul meu iar referitor de firma cum am spus si mai sus Vodafone asa a luat si prietenul meu si l-a luat cu buletinul dar odata ce el nu are servici si nimic pa numele lui ce ar putea sa-i faca!

| unprietenaproape a răspuns (pentru vegeta):

Te temi ca poti pati ceva? E major raspunde pentru faptele lui. Crezi ca cei care ofera bunuri in rate nu si-au luat masuri de sigurata in cazul in care intampina astfel de incidente? E o infractiune, daca un om nu-l mai poate plati ar trebui sal returneze. daca a comis asta cu buna stiinta inca o data deja devine delict si se pedepseste. a semnat pentru el. Ar trebui sa cauti legislatia, poti afla cum se procedeaza in astfel de cazuri

Răspuns utilizator avertizat
| StefanL a răspuns:

Daca nu platesti facturile ele se tot acumuleaza. Dupa un timp vor vinde datoria ta unei firme de recuperatori care daca te vor da in judecata in decurs de 3 ani vor castiga si te vor executa silit. Daca vor trece 3 ani de cand nu ai mai platit nimic si ei nu te-au dat in judecata pana atunci*cum mi s-a intamplat mie suma datorata fiind mica) atunci vei scapa pentru ca orice factura neplatita dupa 3 ani se prescrie.Eu zic ca nu merita pentru un telefon sa te risti....Bafta

| vegeta explică (pentru StefanL):

Mersi pentru raspuns acum din ce miai raspuns tu eu am inteles si nu o sa ma apuc sa-mi iau un telef pe care sa nu-l platesc atunci cand imi va veni factura pentru ca vb ta nu merita sa risti dar tu spuneai ca te vor executa silit daca nu platesti dar eu fac referire la prietenul asta al meu care ti-am spus ca in decurs de un an a luat 2 telefoane cu buletinul si ca nu a platit deloc cand i-a venit factura pentru ca facturile ii vin mereu dar le arunca si telefoanele lea vandut de mult acum el se apropie de 1 an si ceva de cand a facut acele abonamente dar ma intorc din nou la aceea intrebare cu executarea silita din moment ce el nu are nimic pe numele lui cum ar fi casa, masina etc ce poate sa-i faca sal bage in puscarie?

| StefanL a răspuns (pentru vegeta):

Nu cunosc exact procedura executarii silite, oricum se poate ajunge sa i se retina bani din salariu daca are sau va avea.Repet daca trec 3 ani scapa... daca nu, va avea probleme.

| Aby_Mihai_1997 a răspuns:

Tribunal