| MCICostin a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire daca pot sa-i spun asa.
Cum se face o tranzactie de bani in schimbul unui produs Anglia-Romania? Mai detaliat, am avut un laptop pe Olx, iar cineva din Anglia m-a contactat in legatura cu el. Mi-a spus ca ea depune banii la banca, dar bani vor fi virati in contul meu atunci cand prezint bancIi un act care adevereste plata.
Mai exact asta mi-a spus "i want you to get the item ready for shipment because my bank will send you the payment confirmation after i have made the payment and they will need you to send them the shipment scan receipt for them to verify and transfer for secured transaction."
A mai procedat cineva asa? Este sigura treaba?

Răspuns Câştigător
| silentwaves a răspuns:

NU! Nu este sigur deloc, pentru ca este un caz clasic de frauda, prin care vei ramane si fara laptop, si fara bani. Sfatul meu este ca in cazul in care mai primesti mesaje de la binevoitori din alte tari care vor sa iti cumpere produsele, sa ii blochezi si sa raportezi situatia celor de la OLX. Cel mai sigur este sa faci tranzactiile cu cineva care, daca nu este din acelasi oras cu tine, macar sa fie in Romania.

| MCICostin explică (pentru silentwaves):

S-a dovedi a fii neserios, noroc ca mi-am luat masuri de precautie, am vorbit cu cei care efectuau transportul sa pastreze coletul pana voi primi bani iar apoi sa-l expedieze.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ti se pare ciudat ca te pune sa livrezi pachetul si el sa faca plata dupa?

| MCICostin explică (pentru suntserios):

Mi s-a spus ca bani sunt depusi dar vor fii virati atunci cand prezint dovada ca am livrat pachetul.

| CPAElites a răspuns (pentru MCICostin):

PayPal!
Inainte ceri banii ( ii spui sa ti trimita ca gift )