| CiocolataCuPiper a întrebat:

Salut!
Cineva mi-a propus un fel de cont de economii la Allianz Tiriac unde iti creste investitia cu un procent in jur de 12% pe luna/an, urmand ca investitia sa fie de 150lei pe luna.
Ce parere aveti? Merita?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Allianz Tiriac nu este o banca ci o firma de asigurari. Ei iti propun o asigurare in care castigi o suma lunara dar care la sfarsitul perioadei este redusa de comisioane si dobanzi. Citeste pas cu pas documentul (contractul). Ei sunt obligati sa ti-l dea in forma originala pentru studiu. Daca nu te pricepi plateste un avocat sau un jurist sa ti-l explice. E curios faptul ca nu dau explicatii amanuntite pe pagina lor. Cand Tiriac avea banca pe mine m-au pacalit. Eu nu mai cred in ei. Ai grija!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numesc fonduri de investiții și da sunt cele mai bune modalități de a ține bani in banca

| sierra1 a răspuns:

Dobânda (12%) e SUSPECT de atrăgătoare.
Dobândă mare, risc mare. Decizia e doar a ta

| LoveSleep a răspuns:

Allianz Tiriac investeste in companii romanesti, unde nu m-as baga.
Tu practic virezi bani luna de luna in contul lor (fondul lor) si primesti acel randament anual. Avel randament poate fi si mai mic si mai mare, dar ei iti estimeaza ca dupa cativa ani, vei avea un 10-12% anual.

Ai putea sa faci asta cu fonduri din SUA, de unul singur, fara sa fii conditionat de nimic altceva? Poti investi in SP500 luna de luna si vei face mai mult decat faci cu A T.
Bursa din Romania a avut nevoie de 10 ani sa ajunga la cotatiile la care era cand a cazut in 2008. E prea lenta, in albele directii.
Merita 100% sa intri, daca intentionai sa iti tii oricum banii la banca. Daca nu, ai alternative mai bune.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu au ajuns nici acum la cotațiile din 2007, nu ai calculat bine.Din 2007 a început scăderea.Cat era OMV Petrom,BRD, SIF-urile, Transelectrica, Transgaz, Alro Slatina? Calculează in euro.Inca mai au -50%.Electrica,Romgaz,Fondul Proprietatea, Nuclearelectrica, ONE, Purcari, Medlife, DIGI nici nu erau cotate.

| RoCkKiD a răspuns:

E ceva fond mutual si vine cu cateva intrebari.

1. 12% probabil e performanta medie a fondului pe ultimele x luni/ani. Nu iti garanteaza nimeni ca o sa ramana asa, poate sa creasca sau sa scada.

2. Banii investiti in fonduri mutuale nu-s garantati, poti sa scoti mai putini bani decat ai bagat. Vezi ce grad de risc are fondul care iti e recomandat si vezi cat de bine tolerezi riscul. Exista fonduri cu performante mai mici dar mai sigure si fonduri care pot sa creasca cu 30-40% dar mai periculoase ca se pot duce in jos la fel de bine.

3. Vezi ce taxe are fondul ca sa vezi cu cati bani ramai la final.

Doar tu poti sa decizi daca merita sau nu.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Nu se merita.Este doar o promisiune.Nu îți poate garanta nimeni 12% pe an. Piata de capital e ciclica că și economia.