| CiuricaIonutDenis a întrebat:

Salut.de unde pot lua marfa pentru un magazin universal cu de toate aduce ce furnizori pot găsi și unde ieftini. menționez că actele de care am nevoie le cunosc i, încă nu am deschis magazinul dar vreau să știu de unde pot lua marfa pentru magazin.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti aproviziona magazinul de la firme de livrare en-gros, cum sunt "Selgros" si "Metro".
De asemenea, te poti aproviziona de la producatori si de la importatori de marfuri (la care esti interesat).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doraly happy

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca vrei magazin alimentar cel mai ieftin si simplu e metro. Daca vrei magazin cu produse pentru casa, plastice, dergenti etc atunci magazinele alea din afumati sunt raiul pe pamant. Sunt multe:dcn.eu, doraly, geolila etc
Sau poti sa faci magazin combinat. Daca vinzi si haine si incaltaminte le poti lua din dragonul rosu. Ideea e ca trebuie tu sa te duci sa iei marfa pentru ca o iei si in functie de cum prefera clientii tai (o sa vezi mai tarziu asta). Nu prea merge sa stai doar la magazin si sa astepti sa-ti fie livrata marfa de nu stiu unde ca nici nu o sa gasesti oferte bune. Poate doar masina cu paine sa vina zilnic. Dar de regula cine are magazin trebuie sa faca naveta la Bucuresti sa ia marfa, e mult de munca

| carevaescu a răspuns:

Orice produs are un producător, distribuitor, si multipli re-distribuitori. Cu cât ajungi mai aproape de producător cu atât ai mai buna sansa sa il cumperi mai ieftin.

Asta înseamnă că pentru fiecare produs pe care dorești să l vinzi, va trebui să alegi dacă îl cumperi de la unul din distribuitori sau direct de la producător. Asta ar presupune un research din partea ta.

Dacă ai un magazin universal micuț sau mediu, probabil nu merită timpul să faci asta pentru fiecare produs, dar ți aș recomanda să identifici anumite produse cheie care se vând destul de bine și să încerci să le cumperi mai ieftin direct de la producător sau de la primul distribuitor.