| Sandu3 a întrebat:

Salut.Imi pot face un card bancar daca nu sunt angajat? In sensul ca prestez o munca pe internet pentru care voi fi platit dar banii o sa-i primesc intr-un cont mergand apoi la bancomat si sa fac retragerea banilor.Deci...merge sa-mi fac un card daca nu sunt angajat sau nu? Aveti idee?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, poti.
Deschizi un cont in lei si unul atasat, in valuta (daca doresti primire sume in valuta respectiva).
La ambele conturi poti atasa cate un card de debit, pe care vor fi banii tai (de exemplu Mastercard, cu care poti face plati si in strainatate). Daca nu doresti ridicarea banilor la bancomate sau plata cu ele, atunci nu e obligatoriu sa faci si card, banii poti ridica si la caserii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, Conditia este sa-l faci la o banca fara comisioane: ING sau B T.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Eu am avut card cand eram la facultate, deci eram neangajat, deci s-a putut, deci se poate si la tine! Mult succes! happy

| Sandu3 explică (pentru Floreenofficial):

Si ce fel de card era? De credit banuiesc.Si banuiesc ca in prealabil ai deschis un cont cu o suma minima, nu? Stiu ca asa se face.

| Floreenofficial a răspuns (pentru Sandu3):

Nu mai stiu ce fel de card era stiu ca atunci cand l-am inchis am platit o taxa de 30 de lei acum vreo 2 ani jumatate laughing.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Sandu3):

Card de credit nu poti sa-ti faci daca nu ai un salariu sau un venit stabil care sa intre lunar pe cardul ala, insa in schimb poti sa-ti faci card de debit indiferent de situatia ta, daca esti angajat sau ai un venit sau nu. Si la unele banci, de exemplu BT, cardul e gratis daca stii cum sa-l folosesti (adica nu iti iei internetbanking sau mobile, nu scoti bani decat de la bancomate BT...).
Te duci la banca si spui ca vrei un card de debit, de acolo o sa stie ei ce sa faca. Normal ca iti trebuie si un cont la care sa se lege cardul ala, si in cont nu trebuie neaparat sa ai bani, insa e indicat sa ai mereu cel putin cativa lei in el.

| OnofreiRuben a răspuns (pentru Floreenofficial):

Salut pot plăti pe amazon România cu BT Pay?

| Floreenofficial a răspuns (pentru OnofreiRuben):

Încearcă și vezi!

| BroascaCuElice a răspuns:

Sigur ca poti

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Bineinteles ca poti.

| cevdet a răspuns:

Angajat sau nu, poti sa-ti faci. Intrebarea este: esti major?

| Sandu3 explică (pentru cevdet):

41 happy

| cevdet a răspuns (pentru Sandu3):

Atunci, poti.

| Adiav a răspuns:

Da bineinteles ca poti sa-ti faci un card la orice banca.