| Remus95 a întrebat:

Intentionez sa dechid o mica fabrica de conserve, tot ce tine de procesarea legumelor.fructelor, muraturi, compoturi, tomate etc dar as dori fonduri europene nerambursabile pentru extinderea proiectului. Care ar fi pasi de urmat si cum se procedeaza cum trebuie procedat? mentionez ca sunt un mic antreprenor nu am mai avut o societate comerciala. Actele necesare pentru deschiderea societatii si actele pentru dosar pentru a aplica la un fond.
Si cam cat ar fi suma minima pentru un asemenea proiect am niste bani dar nu cred ca pot acoperii toate costurile plus terenul pentru ridicarea fabrici.
Fondurile europene se acorda dar in 82 de zile de la depunerea dosarului? sau cum ca sunt cam nedumerit din ce am gasit pe internet.
Multumesc!

1 răspuns:
| TheAce a răspuns:

In primul rand trebuie sa scrii un poriect european. Daca nu ai mai facut-o pana acum iti sugerez sa nu fi tu cel care o face ci sa apelezi la un profesionst, daca iti doresti atingerea rezultatului scontat. In general ti se va cere 10-20% din suma nerambursabila accesata, drept urmare nu vei trece prin riscul de a plati pe cineva si a afla ca proiectul n-a avut succes (daca nu ti se aproba, n-ai pierdut nimic). Suma minima incepe de la 10-15.000 de euro, in fucntie de context. Trebuie sa astepti perioada de primire a fondurilor. Exista primul val in februarie-martie si al doilea in mai. Se incearca crearea unui val si pentru finalul anului, in agricultura. Nu uita insa sa gasesti si in termeni de sustenabilitate si COMUNITATE, proiectul tau trebuie sa aduca si un beneficiu comunitatii, sa ajute pe cineva, dincolo de tine, daca iti doresti sa fie aprobat.