| Axml23 a întrebat:

Stie careva cat costa o franciza Starbucks? As vrea sa deschid o cafenea in Austria la Graz. Nu exista Starbucks si ma gandesc ca ar fi o idee buna.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://www.starbuckcoffee.net/starbucks/how-to-open-starbucks/
De aici vei afla că Starbucks nu oferă franciză.
Dacă ai un spațiu adecvat, dar al tău, atunci cu tine tine împreună el deschide acolo un licensed store, adică îți plătește o chirie specială pe acel spațiu.

| johnnny123 a răspuns:

Cred ca poti sa stai linistit... Starbucks nu ofera francize individuale pentru deschiderea unei singure locatii.

De exemplu, locatiile Starbucks din Romania sunt operate de grupul polonez Amrest, care mai detine franciza pe Germania, Polonia, Cehia, Ungaria şi Bulgaria. In plus, grupul detine si francizele KFC, Pizza Hut şi Burger King. Deci jocurile se fac la nivel mare.

Ca sa nu mai vorbim de costurile pentru deschiderea unei locatii, care sunt de ordinul catorva sute de mii de euro.

Doar nu credeai ca te duci cu 5000 de euro si deschizi primul Starbucks din Graz?

| Axml23 explică (pentru johnnny123):

Stiu ca e vorba de cateva sute de mii de euro..mersi pentru raspuns. oare cu toate cafenele e asa?