| AnonimăAnonimRI a întrebat:

Salut, sunt din Botosani si ma intereseaza ca pe viitor sa fac cursuri pentru manichiura (modele, french, gel etc). Am inteles ca dupa ce termini liceul intri in somaj si ti se ofera posibilitatea sa faci niste cursuri gratuite in specialitatea pe care ti-o doresti. In acelasi timp am un loc de munca in straintate pe vara si am inteles ca se pierde posibilitatea mentionata mai sus daca ma duc sa lucrez si ar trebui sa urmez cursuri, cand ma intorc, gasite pe internet (Iasi ) cu plata 1000-1400lei. Sunt bune de ceva acele cursuri la 1000lei? Iesi cu diploma care te ajuta sa te angajezi rapid?... Doresc raspuns de la persoane care stiu cat de cat cu ce se mananca cele specificate mai sus.

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Daca vrei sa faci un curs trebuie sa te informezi despre el. Eu am dat in jur de 700 de lei pentru makeup (Bucuresti) si mi-au dat diploma rescunoscuta de ministerul muncii. Trebuie sa fii atenta la ce curs alegi sa faci. Neaparat sa iti ofere programa, lista cu lucrurile pe care le inveti. E foarte important sa stii dinainte ce o sa inveti acolo, pe ce dai banii. Mai trebuie sa fii atenta si sa nu dai banii toti din prima ca nu cumva sa fie teapa si cursul sa nu se mai tina. Sa intrebi cat de mare este grupul de fete cu care se lucreaza. Daca sunt foarte multe cursante exista sansa sa nu se poata ocupa de toate.

| AnonimăAnonimRI explică (pentru Aasdfghj):

Si merita banii pentru un curs bun si recunoscut in UE si de ministerul muncii? Ajungi sa fii bine platit?

| Aasdfghj a răspuns (pentru AnonimăAnonimRI):

Isi merita banii dar apoi depinde de tine ce vrei sa faci mai departe. Ori te angajezi undeva ori lucrezi pe cont propriu. Ce conteaza foarte mult e sa faci bine ceea ce ai invatat. Sa arati ca iti place ceea ce faci prin munca pe care o depui.