| Cho0coCheese a întrebat:

Am o firma infiintata(SRL) in iunie 2013 si am inteles ca poti accesa fonduri europene si m-ar interesa si pe mine daca se aloca si in ce conditii.Am sub 40 de ani.

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Dap, o intrebare interesanta, am auzit si eu de asta dar din pacate nu am habar... sad ai putea sa cauti pe Google, acolo poate vei gasi ceva pentru ca aici, vezi tu 80 la suta sunt copii iar 20 la suta habar n-au de asa ceva (ma includ si pe mine), deci vezi pe Google poate gasesti ceva pe-acolo... Bafta!

| valentino52 a răspuns:

Ca sa obtii fondurile trebuie sa ai SRL-D (debutant) atunci cand infiintezi firma. Eu mi-am deschis in 2012 dar nu am mai accesat fondurile europene pentru ca in cazul meu nu ma ajutau, mai mult ma incurcau. Eu ma refer aici la fondul acela de 10 000 de euro pentru tinerii sub 30 de ani care isi deschid o afacere si nu la fondurile alea de sute de mii de euro care nu e nevoie sa iti mai explic ca un om normal nu le poate accesa decat daca esti in gasca lor si cotizezi cu zeci de mii...
Mai multi prieteni de ai mei au obtinut acesti bani, spre exemplu un prieten si-a deschis cabinet stomatologic, cumparase apartamentul si a intocmit acel dosar care i-a fost revizuit si a primit o nota. Nota era data in functie de cateva criterii, spre exemplu numarul de angajati, cu cat creezi mai multe locuri de munca cu atat primeai o nota mai mare, tu fiind obligat sa ii tii pe angajatii respectivi minim 3 ani de zile si sa iti desfasori activitatea minim 3 ani. Nici o problema aici teoretic daca afacerea e profitabila. Statul iti da maxim 10 000 de euro doar daca mai pui tu pe langa inca 10 000 de euro. CAS-ul il platesti la jumatate avand firma SRL debutant dar nu ai voie sa vinzi bauturi alcoolice sau tigari sau arme de foc.
In fine... daca intocmesti dosarul repede la inceputul anului ai sanse foarte mari sa iti fie aprobat. Ulterior fiecare lucru marunt care vrei sa il platesti din bani europeni va trebui aprobat in prealabil. Adica tu vii cu 3 oferte din locuri diferite pentru acelasi produs si ei ti-l aproba pe cel mai ieftin. Pentru cunostiinta mea care si-a deschis cabinet stomatologic a fost foarte bine. Scaun dentist 5000 de euro, birou 3000 de euro, nu stiu ce aparat 3000 de euro si inca cateva lucruri.
Cazul meu era unul cu totul diferit deci daca vrei sa faci asa ceva trebuie sa te interesezi exact inainte. In cazul meu investitiile constau mai mult in amenajarea spatiului comercial care aveam sa il inchiriez. Ei bine din fondurile europene nu poti face asa ceva decat daca locatia respectiva este in PROPIETATEA firmei. Ca si cum as accesa fonduri europene zicand sa imi fac "cafenea" acasa, imi renovez apartamentul si declar profit 0 la sfarsitul lunii. In cazul meu, al unei cofetarii, in afara de un cuptor si niste vitrine de 500 de euro bucata, mii de euro se duceau pe nimicuri gen lingurite mixere si alte ustensile. Tine cont ca toate aceste lucruri le vei cumpara din banii tai, nu prea merge sa le ceri bani pentru fiecare lucru marunt. Cand ei iti aproba un produs, iti dau doar jumatate din bani, cealalta jumatate o pui tu.