| Gheorghita_Danut_1969 a întrebat:

am o mare problema cu un colet trimis prin Cargus.Este vorba de in colet in valoare de 2700 ron mai exact in iPhone 7 plus la care cei de la curier au trecut o virgule gresita adica 27, 00 lei si mi se spune la telefon la department ca atat trebuie sa primesc.L-am sunat pe cel care a primit coletul si el spune ca a platit suma de 2700.SI inca o chestier este faptul ca dupa o zi curierul m-a sunat si mi-a spus ca gresise foia pe care mi-a dat-o mie dar pe colet este scris bine pretu, dar nu a mai venit sa o mai schimbe.Acum astept sa imi vina coletul sa vad cati bani mai primesc.Ce pot face daca primesc 27lei?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai o problema, daca tu ai doar o foaie pe care scrie 27, 00 ron! La caseie doar atat poti pretinde daca nu ai alta dovada scrisa.
Daca nu-ti primesti toti banii, trebuie sa ai dovada platii de 2700 ron facut de destinatar (cumparator).
Curierul trebuia sa-i dea chitanta cu suma primita. Cere-i destinatarului sa-ti trimita o copie scanata despre chitanta /factura primita de la Cargus, pe care sa fie scrisa aceasta suma!
Va fi singura ta dovada ca ti s-a platit aceea suma.

| Gheorghita_Danut_1969 explică (pentru Bula):

Destinatarul nu o mai are dar trebuie sa o aiba cei care i-au dat coletul

| Bula a răspuns (pentru Gheorghita_Danut_1969):

Da, daca nu-l fac "pierdut". Fara chitanta de primire, ei pot baga n buzunar diferenta de peste 27 lei, ca nu are nici o urma la tine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vai, ăștia de la Cargus au depășit limita bunului simț...

| AnaBejenaru a răspuns:

Cei de la Cargus sunt nesimțiți, eu zic să îi stresezi cu telefoanele, numai așa rezolvi ceva.Nu am fost pusă în situația ta pentru că nu am apelat la ei, dar unii dintre prieteni mei au făcut asta, și marea majoritate a lor au regretat. După mulți nervi, telefoane, au reușit să ducă totul înspre bine.

| Alexxxaa1010 a răspuns:

Am avut probleme serioase cu cei de la Cargus, eram la un pas de a-i da in judecata. Pe langa ca intarzie exagerat de mult,mai si gafeaza o gramada de lucruri. I-am sunat de sute de ori si m-au pus pe asteptare,le-am trimis mail-uri si n-au raspuns,i-am contactat in toate felurile posibile si nimic,dupa mult timp, in sfarsit, m-au sunat sa-mi spuna ca, comanda este pe drum si ca ma va contacta un sofer de-al lor. I-am facut cu ou si cu otet, iar ei mi-au spus :" Doamna, sa stiti ca acest apel este inregistrat", ceea ce mie nu mi-a pasat, dar n-au avut nici macar bunul simt sa-si ceara scuze.
A ajuns colegul lor cu coletul si bineinteles ca am inceput sa ma cert si cu el, pana la urma erau banii mei si pe buna dreptate, iar el mi-a raspuns :" Degeaba te certi cu mine, sunt un simplu sofer."
Deci si prin urmare, n-am primit nici macar un raspuns clar, nici o scuza si m-au obligat sa platesc acel produs. Le-am spus ca le voi face reclamatie si mi-au urat succes.
Cunosc sute de persoane care au apalat la Cargus si au fost dezamagiti complet. E foarte posibil sa nu primesti decat acei 27 de lei si nu prea ai ce face, numai sa-i dai in judecata.

| Gheorghita_Danut_1969 explică:

Si alta faza ce am aflat comanda a fost facuta inca o data de curier pe numele meu dar cu numarul lui.