| Alessio223 a întrebat:

Salut TPU,cine ma poate ajuta cu un rasp? Eu vreau sa investesc o anumita suma de bani si sa am propriul brand de undite si unelte de pescuit,dar nu stiu cu pot face asta si cum sa gasesc un producator, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Anonimul151 a răspuns:

În primul rand, trebuie să fii major ( 18 ani sau mai mult ), să îți infintezi o firma, și sa alegi domeniile de activitate pe care le desfășori. Unul principal ( ce vrei tu sa faci - ai menționat), și altele Secundare. ( nu cred ca exista un număr limita de alte activități Secundare. Domeniile acestea, sunt CODURI CAEN, deci trebuie sa îți cauți aceste coduri să se potriveasca cu domeniile tale de activitate.

Trebuie sa îți găsești un contabil, iar apoi furnizori. De ex alibaba. Dacă vrei sa ai protecție ( marca proprie ), doar în România trebuie sa îți înregistrezi firma la OSIM, iar apoi vei avea practic marca ta proprie.

Fiecare produs, trebuie să aibă cod EAN ( cod de bare ), însă dacă de ex ai 5 culori. Fiecare culoare trebuie sa aibă codul ei EAN.

Comanzi produsele de la furnizorul din China, de pe Alibaba ( ca exemplu asa cum spuneam ), îți adaugi marca sau altceva pe ele și cam atât. Sau vorbești cu chinezul sa facă asta dacă e dispus. După ce ai toate documentele în regula, poți începe sa vinzi atât pe site ul tău propriu, cât și pe marketplace-uri din România.

Pentru asta trebuie sa faci contract și cu o firma de curierat ( asta e obligatoriu).

În caz ca vei comanda de pe alibaba, la unele produse va trebui sa primești CERTIFICAT DE CONFORMITATE, dar și alte documente.

Sper ca ce am zis mai sus sa fie corect..Eu am spus ceea ce știu din informațiile căutate și găsite pana acum.

În caz ca vrei mai multe info, mai poți cauta pe google, informații, detalii despre înregistrarea propriei mărci. Și cu siguranta vei găsi multe rezultate.

Așa cum spuneam, tu trebuie sa găsești un furnizor de aceste produse de la care sa cumperi produsele iar tu sa îți pui marca ta pe ele. Dacă cumperi de pe alibaba, ți am spus din mare ce știam eu, însă trebuie și factura ( sa îți ofere chinezul ).

E cam greu sa găsești un agent, sau dacă comanzi pe cont propriu de pe alibaba te cam riști. Sa nu faci transfer bancar. Pentru că atunci chiar riști foarte mult. Dacă se întâmplă ceva., și ai plătit o sumă mare, nu mai ai protecție.

Exista firme, care se ocupă ei de tot. De comandarea produselor, ei au agenți, trimit comenzile în România și se ocupa și de vămuirea produselor și de actele acestea...

În România, poți încerca la Dragonul Roșu, dar nu știu dacă vei găsi astfel de produse.Iar unii vânzători, furnizori etc. nu prea oferă factura... Iar factura este cea mai importanta. Fără factura, nu vei putea sa le comercializez mai departe.

Sper ca te am ajutat!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de minim 2-300 mii euro, pentru pornire.
Cauti producatori apreciati de scule de pescuit, inchei contracte de furnizare cu ei, importi produsele si le vinzi firmelor mici de profil.
Producatori poti gasi pe Amazon.

| Simpatic a răspuns:

Pai propriul brand dar altii confectioneaza sculele?
E ca si cum BMW e cu numele dar altii fac masinile, eventual o marca chinezeasca
Nu e exclus ceea ce vrei, dar ca sa ai un brand asa cum doresti tu e nevoie de mult capital, ce ai zice de la 500k euro in sus?

| Violleta2022 a răspuns:

La 13-14 anisori cat ai tu, nu poti sa faci nici unfel de afaceri fiindca esti inca copil minor, sub tutela parinteasca pana la 18 ani.

| johnnny123 a răspuns:

Ești în clasa a 7-a... Ce știi despre cum se construiește un brand și ce sume ai de investit?