| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

Stau la tara si am o curte destul de generoasa ca spatui. M-am gandit sa imi deschid o ferma de gaini. Problema e ca nu stiu cum se procedeaza. Cate gaini e bine sa ai la inceput? Ce rasa sa fie daca vreau gaini de oua? Ce rasa sa fie daca vreau gaini de carne? Poate fi gaina si de carne si de oua? Ce spatiu necesita o astfel de ferma? Si cam cati bani imi trebuie ca sa incep o astfel de afacere? Intrebari ar fi o gramada, dar poate ma ajuta cineva cu niste sfaturi! Multumesc!

1 răspuns:
| muciman a răspuns:

Daca stai la tara, cumpara oua de gaini crescute natural (cu porumb, grau, iarba, etc) si le clocesti cu ajutorul unei gaini sau masina speciala de clocit oua, asta e sfatul pentru gaini de oua.
Pentru gaini de carne, faci ceea ce am spus mai sus sau cumperi pui de o zi. Acestia ii cresti intr-un loc separat in lipsa unui mascul.
Costurile se ridica pe masura ce ferma este dorita a fi mai mare.