| Ady97 a întrebat:

Vreau si eu sa ma angajez, si angajatorul mi-a cerut fisa medicina muncii.
Am citit de pe internet ca el trebuie sa plateasca toata treaba asta, care-i de fapt adevarul? Trebuie sa ma duc eu sa rezolv cu fisa pe banii mei? Ca el doar mi-a cerut-o.
Sper ca s-a inteles ce-am vrut sa zic, si sa nu fi gresit categoria.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Te trimite la medicul lor de medicina muncii care iti face chestia gratis si iti da o fisa care o dai impreuna cu actele de angajare.

| Ady97 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc frumos de raspuns, nu mi-a zis nimic despre trimis, doar mi-a cerut-o. O sa vorbesc cu el.Multumesc.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Raspunsul ce l-ai premiat este incomplet: daca nu-ti face fisa gratis, platesti dar ceri factura la cabinetul de medicina muncii pentru firma ta. Sunt obligati oprin lege sa ti-o deconteze ulterior. Faci o copie dupa acele acte si le pastrezi. La mersul la cabinet sa indici pentru ce firma iti trebuie.

| Ady97 explică (pentru Salontanul):

Da,am premiat raspunsul gresit, n-am stiut, am aflat ca trebuie sa ma duc la medicul de familie pentru adeverinta si dupa la cabinetele specializate.Multumesc pentru raspuns.

| ALGator a răspuns:

Ai "citit pe internet" pe saitul angajatorului sau unde? Asta conteaza destul de mult.
Daca angajatorul a scris asta pe internet poti face referire (sa intrebi) daca si in ce conditii "te poate ajuta". Daca "e scris pe internet" si daca ceeace e scris se refera la o lege sau instructiune, poti si atunci face o referire (diplomatic, ca românii sunt tifnosi).
Daca nimic din cele de mai sus nu e valabil, poti intreba "nevinovat" daca nu se pot gindi ei sa te ajute cu fisa medicala.

| Iuliana_Ramona_1998 a răspuns:

Salut! Da, in general tu iti platesti singur acele analize!