| ady3600 a întrebat:

Salut, vreau sa cumpar un teren si am inteles ca exista o alternativa mai ieftina pentru actul de vanzare-cumparare, stiti cumva despre ce e vorba?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alternativa mai ieftina este contractul de donatie, dar acesta numai pentru transmiterea proprietatii intre rude de pana la gr.III, peste acest grad de rudenie se plateste impozitul ca la contractul de vanzare-cumparare. Alta alternativa mai ieftina nu exista. Numai bine!

| ady3600 explică (pentru Ioandelasal):

Si in cazul acesta ce taxe trebuie platite?

| ady3600 explică (pentru ady3600):

In cazul unei donatii, cerintele de rudenie sunt indeplinite

| Ioandelasal a răspuns (pentru ady3600):

Costul este in functie de valoarea terenului si se compune din:
-extrasul CF de autentificare - 40 lei si intabularea donatiei - 0, 15% din valoare;
-onorariul notarului public - calculat la valoare, la care se adauga TVA de 24%;
-10 lei sau 20 lei(daca este un donator sau 2 donatori) plus TVA de 24% pentru inscriere donatiei in RNEL.