| orosdoru a întrebat:

Vreau sa imi comand ceva de pe ebay si nu am card bancar. Cat ma costa sa imi fac unul si in cat timp mi-ar ajunge.Si inca ceva, ce vreau sa cumpar este in euro si daca pe card am bani in lei, o sa pot face tranzactia sau trebuie sa pun direct banii in euro ca sa o pot face?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde la ce banca faci cardul. ING da cardurile in 3-4 zile, brd in 2 saptamani.

nu conteaza in ce moneda ai contul, se face conversie automata

| AFR81 a răspuns (pentru suntserios):

Foarte corect ce ai spus, doar ca ING da cardul pe loc. De aia ii si recomand.

| suntserios a răspuns (pentru AFR81):

Realizezi ca nu are cum sa ti l de pe loc nu? Trebuie si cardul ala inscriptionat si nu o sa il faca tanticile alea de la banca

| AFR81 a răspuns (pentru suntserios):

Chiar eu, personal, acum cateva zile, am fost sa-mi fac card. Nu mica mi-a fost surprinderea cand mi l-a scos dintr-un aparat inscriptionat cu numele meu si cu tot. Mi-a facut instructajul la bancomat si am plecat. Totul a durat cam 15 minute. Nu vorbeam daca nu stiam. Ma rog, in fine, detaliile astea nu fac subiectul intrebarii.

| suntserios a răspuns (pentru AFR81):

Am inteles, ultima data mi am schimbat cardul acum 2 ani, inseamna ca s au modernizat baietii

| orosdoru explică:

ING apartine de vreo banca? Si cat platesc pentru card?

| suntserios a răspuns (pentru orosdoru):

Ing e o institutie bancara in sine. depinde ce fel de card iti faci, in general comisionul de administrare a contului e mic, vreo 3 lei pe luna