| Geo10 a întrebat:

Salutare...
Care este cea mai bine plătită meserie? Și cam câți bani se câstigă într-o luna?
O zi bună!

20 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

In Romania la ora actuala oamenii de top din banic si oamenii de top din asigurari castiga cel mai bine. In viitor e posibil sa urce medicii, programatorii, expertii in comunicare so vanzari. Oricum un articol de citit pe aceasta tema e acesta http://www.adevarul.ro/life/viata/Meserii_de_viitor_0_371963047.html

| 0rlando a răspuns:

Cea mai bine plătită meserie, este cea de bancher, dar ai nevoie de multă școală și ani de lucru în toate funcțiile posibile până a ajunge bancher.

| Christina a răspuns:

Dentistii câstigă bine si cei din IT ajung la cativa mii de euro pe luna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In toate meseriile ai sa gasesti cate un varf de salariu. Exista bacheri, medici, avocati, profesori universitari, manageri care castiga la salarii de pana la 7-8. 000E.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Judecator, avocat(1.000 euro), medic (chirurg), arhitect, inginer (608, 82 euro), dentist, biolog, manager (516, 9 euro), tehnician ( 443, 68 euro) dar ai nevoie de studii pentru aceste meserii happy

| Laurentiuuu a răspuns:

Fotbalist,la rank inalt cu tot cu reclama iei si 30 milioane de euro, dar e cam greu sa devii asa ceva, la un rank normal este cea de navigator. daca esti capitan pe vas iei cat basescu.

| lumy4u a răspuns:

Avocat

| Chio9 a răspuns:

Sofer pe tir(3-4 mii de lei, Agent de vanzari(nu prea stiu dar cam 2000 d elei), sofer pe duba(1500 lei)

Poti merge si afara din tara si iei mai mult.

Am dat raspunsuri din astea pentru ca tu-ti doresti ceva, banuiesc, care sa nu aiba nevoie de studi superioare.
Nici de bac macar. laughing

Bafta!

| Schwarzz a răspuns:

Miliardar

| pitbull93 a răspuns:

Depinde, doctori renumiti pot castiga si 10 000 euro pe luna. Si bancheri castiga mult, Un verisor a lu maicamia a fost presedinte la o banca americana nu mai ii stiu numele, in vreo 2 3 ani si-a luat vila in corbeanca

| Misspink2000 a răspuns:

Politician(pana in 50. 000lei) si avocat(depinde)

| NoInteres a răspuns:

Cea mai buna meseria platita. poate fi doctor, dar ramane4 de vazut daca gasesit loc de munca
Avocat, daca traiesti in Bucuresti sau Iasi e bine rolling on the floor
Bancherul este foarte bine platit, dar trebuie sa ai pile si noroc ca saintrii la o banca
Judecator, ar merge.
Inspector opc, si in plus mai primesit si cativa banuti in plus 5/6 milioane smug
Contabil, secretar happy
Sper ca ti-am fost de folos happy

| simona_4854 a răspuns:

Eu zic ca cea mai platita meserie e cea de doctor pentru ca iti mai da s la buzunar laughing sau profesor la o universitate pentru ca acolo e cam 40, 30 milioane pe luna!

| Geo10 explică:

Ce părere aveți despre meseriile in IT?

| Qwertyuiopffs a răspuns:

Va dati cu parerea care e mai bine platita meserie. In primul rand, asta depinde de tine. Daca tu te faci avocat, trebuie sa muncesti si sa inveti mult pentru asta. Arhitectii la fel. Multi zic ca cel mai bine castiga un medic, ca parca ei ar stii. Uita-te aici: http://www.libertatea.ro/......20683.html si ai sa vezi ca se spune ca un arhitect castiga mai bine si el are mai mare salariu dupa terminarea facultatii. Apoi, pe parcurs, depinde de cat de mult te implici in ceea ce faci. FUNDA?

| chyvan97 a răspuns:

Eu as zice ca pilot de avion
(iei de la 3000pana la 12000de euro pe luna )deci?

| tellussss a răspuns:

Politician

| Ionescule a răspuns:

Gunoier, faci 2500 ron pe luna plus fierul care il strangi din gunoaie ajungi la 5000 ron, bagate frate

| Geo10 explică (pentru Ionescule):

Vad că te pricepi. De ce nu te bagi?

| cOsmania a răspuns (pentru Ionescule):

laughing)ce zici mah, in Romania salariul unui gunoier este sub 2000 lei ce 5000 de unde pana mea ai scos-o pe asta nu stii, cred ca esti doar un copil...laughing)