| Ddasdvvcxx a întrebat:

Salutare! Daca am un venit constant in fiecare luna din US cat trebuie sa platesc impozit in Romania? Cel din US opreste 40 % si 60% imi trimite mie.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu exact dar mi se pare ca Romania are cu SUA un acord de evitare a dublei impuneri.
Cauta pe internet si daca este cum imi amintesc nu ar mai trebui sa platesti impozit in Romania daca cel care ti-a retinut 40% il plateste in SUA.

| Ddasdvvcxx explică (pentru Ioandelasal):

El doar ia procentele 40% si a zis ca eu imi platesc impozitul in Romania dar nu stiu cat trebuie! 19% impozit din cei 60 % care mi trimite

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ddasdvvcxx):

Atunci trebuie sa declari veniturile obtinute la ANAF si sa platesti impozitul pe care ti-l vor calcula.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu platesti nimic in Romania. Este, sigur, o conventie pentru evitarea dublei impuneri. Citeste: https://washington.mae.ro/local-news/1697

| Ddasdvvcxx explică (pentru Salontanul):

A zis ca eu imi voi plati impozit in Romania din cei 60%, nu platesc dublu impozit si in US, doar in Romania am facut formular 8-Been. Eu vreau sa stiu cat platesc impozit in Ro pentru cei 60%