| anonim_4396 a întrebat:

Salutari,acum ceva timp am fost plecat in Danemarca la munca,e vorba de nici o luna, am plecat, contractul cică mi s-a închis automat, iar după vreo 2 săptămâni-3 mi au intrat vreo 400 euro fără sa cer cuiva și zice ca au fost o greșeală,de fapt nu doar mie,la toți colegii mei,au cerut ca sa le înapoiez banii iar eu i am cheltuit, as vrea sa ma interesez dacă firma poate face ceva,un dosar penal,acuzări,etc, tin sa precizez ca sunt in România
Multumesc mult

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu erau datorati si nu ii restituiti de bunavoie firma va poate da in judecata pe cale civila pentru a obtine sumele respective. Faptul ca a gresit cineva de la firma nu va face indreptatiti sa obtineti banii nedatorati.
Vezi si raspunsul meu la intrebarea cealalta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Va trebuii sa i dai inapoi daca ei au zis ca este o greseala, te vor da in judecata, tu ce lucrai acolo? Cel mai bine i ati un avocat daca ei vor depune plîngere, desii vina este a lor ar trebui sa nu i ti mai ceara nimic inapoi.

| SpeciiFobii12 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai asa am gândit și eu, pana la urma e problema lor, e o firma de construcții, caută "scan facility", chiar dacă ar face plângere, risc cu executare? pana la urma nu am făcut nimic doar m-am trezit cu bani

| Panamax a răspuns:

Aleluia.Daca erau 4000 poate incercau ceva, pentru 400 ii costa mai mult avocatul.