| imihaistoian a întrebat:

Stie cineva explicat la modul cel mai simplu cum vine un hectar un pogon? Cum se vand suprafetele de pamant la metru patrat?

6 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

1 hectar/hectometru pătrat (ha/hm^2) = 100 ari/decametri pătraţi (ar/dam^2) = 10. 000 m^2
un pogon este în jur de 1/2 hectare (fiind o unitate de masura veche difera de la o zona la alta), mai multe detalii aici http://ro.wikipedia.org/......99ti_vechi

| onasis1961 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Hectar
-1 hecter=2 pogoane
-Da se vand la metru patrat

| akka4 a răspuns:

Daca ai fi trecut pe la scoala sa inveti multiplii si submultiplii metrului, nu mai puneai intrebarea asta. mai bine ia tu binisor o foaie si un pix si faci calcule.

| imihaistoian explică (pentru akka4):

laughing Hai ca esti simpatic sincer...

| akka4 a răspuns (pentru imihaistoian):

Imi este mila de tine. sincer laughing sa nu sti ce e ala hectar... mare e gradina domnuluiwinking

| alexpr2000 a răspuns:

Hectarul este mai mare decat pogonul