| qest11 a întrebat:

Un imobil cumparat prin creditul Prima Casa se poate transforma in spatiu comercial?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Logica este astfel:
Tu, cumparatorul, eti proprietar, indatorat cu restanta de plata, iar creditorul este un fel de co-proprietar.
Daca statul este creditorul /girantul si a pus conditia ca "prima casa" sa fie prima locuinta si nu "prima pravalie" sau primul atelier", atunci evident, statul a si decis: poate fi DOAR locuinta, pana ce esti dator.
Daca iei credit bancar, diferit de "prima casa", atunci banca are cuvat de spus la schimbarea de destinatie, deoarece el este co-proprietar (valoric) cu tine.
Poti negocia credit bancar pentru constructie sau achizitionare de imobil si daca este o parte prevazuta ca spatiu comercial iar restul locuinta, sau doar spatiu comercial.
Dar singurul caz, sa nu depinzi de creditori este cand ai scapat de datoriile aferente locuintei.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca stiu bine, schimbarea de destinatie se poate face doar la imobilele libere de sarcini.
Ca urmare, daca ai achitat intregul pret al apartamentului si s-a sters datoria din cartea funciara, atunci poti solicita schimbare de destinatie, la primarie.

| qest11 explică (pentru Bula):

Nici pentru un credit ipotecar obisnuit nu se poate face transformarea in spatiu comercial, daca acesta nu e achitat integral?

| Bula a răspuns (pentru qest11):

Logica este astfel:
Tu, cumparatorul, eti proprietar, indatorat cu restanta de plata, iar creditorul este un fel de co-proprietar.
Daca statul este creditorul /girantul si a pus conditia ca "prima casa" sa fie prima locuinta si nu "prima pravalie" sau primul atelier", atunci evident, statul a si decis: poate fi DOAR locuinta, pana ce esti dator.
Daca iei credit bancar, diferit de "prima casa", atunci banca are cuvat de spus la schimbarea de destinatie, deoarece el este co-proprietar (valoric) cu tine.
Poti negocia credit bancar pentru constructie sau achizitionare de imobil si daca este o parte prevazuta ca spatiu comercial iar restul locuinta, sau doar spatiu comercial.
Dar singurul caz, sa nu depinzi de creditori este cand ai scapat de datoriile aferente locuintei.

| DimLight a răspuns:

Se poate daca isi pastreaza atributia de locuinta in principal, totusi iti va creste impozitul