| MarutzzaPopesKuu a întrebat:

Unde este mai bine sa lucrezi și sa traiesti. In Franța- sef echipa in construcții, Germania la DHl sau Belgia că tehnician mecanic?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru un raspuns cat mai clar fata de variantele tale expuse, ar trebui sa luam in calcul fiecare salariu oferit de fiecare angajator in parte pentru fiecare meserie diferita de acolo
mai trebuie luat in calcul si cine ofera cazare gratuita de exemplu, dintre cei 3 angajatori, din cele 3 tari, asta daca exista o oferta cu cazare oferita de angajator
apoi de luat in calcul zona unde vei sta si preturile din acea tara
caci uneori intr-o tara cu preturi mai ridicate vei ramane de pe 1 luna pe alta cu mai putini bani decat intr-o alta tara, alta zona
deci nu este atat de simplu

| ReddY25 a răspuns:

Belgia

| Furnicuta000 a răspuns:

Germania e la momentul actual tara in care se traieste cel mai bine daca vrei sa emigrezi. Franta nu mai e ce a fost, a devenit si foarte periculoasa. Iar Belgia e ok dar costul de trai e foarte ridicat, adica ce iei pe mere dai pe pere, asta daca nu esti vreun medic sau inginer.
Oricum dezavantajul la Germania e limba aia odioasa, dar la dhl nu cred ca te pune nimeni sa reciti poezii sau sa porti conversatii foarte complexe

| ioana748 a răspuns:

Belgia,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am locuit în Franța mulți ani și am văzut multe câștigi foarte bine ca chef de echipă în jur de 5000 și poate mai mult la început așa este depinde dar trebuie să faci o școală de chef de echipă și să vorbești limba franceză da dar după ai multe de câștigat în Franța ai mult ajutor da este periculos în Franța dar depinde de zona care locuiești și cu cine intri în anturaj

| Lupică27 a răspuns:

Romania- ajutor social

| MistarGoGu a răspuns:

Vezi si avantajele fiscale din fiecare tara! Deducere, alocații copii si alte chestii! In general cam prin TOATA Europa munca ca angajat cu contract este TAXATA cel mai mult!
In fiecare tara exista forme de organizare privata pentru persoane Germania *( Gewerbe un fel de PFA romanesc ), Franta sau Belgia la fel! Prin asemenea tipuri de organizare poti sa scazi din venit multe cheltuieli *( combustibili auto, abonament telefon, chirie pe un spatiu sau birou, scule si unelte folosite in meserie ..etc ).
Vorbeste cu un contabil sa vezi daca merita varianta asta!

| catetarisuntpepamant a răspuns:

Ba eu zic sa ramai aici si sa nu muncesti sincer